„Za ovaj projekat je urađen je i revidovan glavni projekat i dobijena saglasnost na Elaborat o procjeni životne sredine u oktobru 2015. godine. Ugovor o donaciji između Ministarstva održivog razvoja i turizma i Centra za međunarodnu saradnju Slovenije je potpisan u septembru 2015. godine u ukupnom iznosu od 250.000 eura i istim je obezbjeđeno 50 odsto donacije, dok je interno ušešće Crne Gore, obezbjeđeno kroz Kapitalni budžet.
Radovi se realizuju planiranom dinamikom i u završnoj su fazi realizacije, dok će se sadnja biljaka obaviti na proljeće, navodi se u InformacijI o realizaciji mjera definisanih Strategijom ekoremedijacije u Crnoj Gori.
Prema podacima sa interneta, proces prečišćavanja otpadnih voda biljkama poznat je još od drevnih kultura i zasniva se na prirodnoj sposobnosti biljaka da upijaju štetne materije i koriste ih kao hranu.
U zajedničkom aktivnom dejstvu mikroorganizama i močvarnih biljaka, unapred projektovanoj ulozi fizičkih i hemijskih procesa, voda se prečišćava do zahtjevanih standarda. Otrovne materije se u procesu prečišćavanja razgrađuju, djelimično se ugrađuju u biljke, a djelimično ostaju u supstratu
“Od ukupnog broja izgrađenih sistema prvo mjesto zauzima Francuska, drugo Italija dok je na trećem mjestu Španija. Podaci o broju izgrađenih sistema se odnose na period do 2004. godine dok je u proteklom periodu broj izgrađenih sistema uvećan jer se smatra da sistemi predstavljaju odličnu alternativu tradicionalnim sistemima i sve se više koriste pogotovo za manja i srednja izolovana naselja turističkog tipa u kojima je najveći problem različita protok otpadnih voda u toku godine”, navodi se u stručnom radu “Izgradnja biljnih sistema za prečišćavanje” S. Didanovića i G.Sekulića .
P.Z.