Kultura

Dan mrtvih u Meksiku: Živahni kosturi koji plešu i piju

Hoze Guadalupe Posada je jedini umjetnik koji je prerastao u simbol meksičke tradicije, kao „umjetnik siromašnih i opljačkanih“ i najreprezentativniji primjer obilježavanja drevnog meksičkog občaja - proslave Dana mrtvih, kazala je Maja Bakić iz Crnogorske alternativne kulture.
Dan mrtvih u Meksiku: Živahni kosturi koji plešu i piju
Portal AnalitikaIzvor

Ova nevladina organizacija, u saradnji sa Ambasadom Meksika u Beogradu, priredila je izložbu reprodukcije djela pomenutog umjetnika. Time je u subotu počela druga manifestacija Dani meksičke kulture u Podgorici i Baru. Iako su predstavljeni artefakti dio postavke kojom je 2013. godine obilježen vijek od smrti Posade, rijetka publika je u holu KIC-a „Budo Tomović“ mogla pogleda ilustracije i pročita tekstove i pjesme čije su teme smrt, te događaji ili deformacije kod ljudi za koje se nekada smatralo da su nastali pod uticajem sila „s onoga svijeta“.

mex3- „U Meksiku / Umreti još uvek znači / Umreti iznenada bilo gde.“ Ove riječi Oktavija Paza možda najbolje izražavaju koncept smrti u Meksiku. Samo narod koji živi tako intenzivno može da doživi smrt na način koji nije tragičan. U Meksiku sve je puno života: ulice, kuće, boje, biljke, mirisi, muzika, ljudi. Ništa nije kao u evropskog čovjeka. Tako se i katolički praznik Svih svetih naslonio na bogatu predhispansku tradiciju i danas u Meksiku imamo u svijetu jedinstvenu proslavu - Dana mrtvih - dodala je Bakić.

Kako nam je rekla, postavku „Smrt je dozvoljena: Hoze Gvadalupe Posada“ čine reprodukcije 59 originalnih grafika ovog umjetnika i tematski je podijeljena na pet cjelina: Smrt u bici, Svakodnevni život mrtvaca, Đavolji uticaj, Magična i fantastična bića, i Smrtonosna priroda i nesereće u savremenom dobu. Nastale su tokom posljednje dvije decenije XIX i prve decenije XX vijeka. Tokom života nije bio poznat ni šire priznat. Kao umjetnika ga otkrivaju, prije svega, čuveni muralista Dijego Rivera.

mex1- Hoze Guadalupe Posada je, prije svega, poznat kao tvorac čuvene lobanje Katrine, koja se i danas često reprodukuje. Upravo pomenutom kariturom on je kritikovao život više klase i tadašnji režim Porfirija Dijaza - kazala je naša sagovornica, te dodala kako su česti motvi na njegovim karikaturama „živopisni i živahni kosturi i lobanje koji plešu, voze bicikl, sviraju gitaru, piju ili nose karnevalske maske“.

Podsjećamo, nakon filmova „Pogođeni“ i „Žal“, večeras će u sali DODEST podgoričkog KIC-a biti prikazano ostvarenje Hozea Luisa Valjea „Potraga“ (Las Búsquedas).

Manifestacija se sjutra nastavlja u Baru, gdje će istu izložbe publika moći da pogleda u Galeriji „Velimir A. Leković“. Igra Tlamatini - kviz koji sadrži više od 2.000 pitanja i odgovora o Meksiku, biće predstavljena u Osnovnoj školi „Meksiko“.

K.J.

mex4

 

Portal Analitika