On je istakao kako vježbe poput ove „omogućavaju saveznicima i partnerima da rade zajedno i da uče jedni od drugih“.
- Vježbe poput ove otjelovljavaju evroatlantsku vezu koja postoji između saveznika i partnera, kao i solidarnost i uzajamnu obavezu koje ova veza predstavlja. Tokom naredna četiri dana, susjedi i oni iz daleka radiće rame uz rame kako bi osigurali da naši zajednički napori budu daleko učinkovitiji od zasebnih kada životi našeg stanovništva, porodice i prijatelja budu u pitanju - dodao je on.
Mance je podsjetio kako je vježba rezultat udruženog napora više od 100 planera, 16 nacionalnih timova i 31 zemlje i organizacije u proteklih deset mjeseci.
- Očekivanja su velika i imam dvije riječi za vas: uradite to - istakao je on i poželio učesnicima uspješnu vježbu.
Direktor Direktorata za vanredne situacije, Mirsad Mulić, kazao je da „prirodne katastrofe ne poznaju državne granice i događaju se svima“, te podsjetio je da sve učesnike danas povezuje humana aktivnost spašavanja ljudskih života i materijalnih dobara.
- Ova vježba je jako važna za Crnu Goru sa više aspekata. Prvo, kroz ovu vježbu smo u prilici da kao država provjerimo i uvježbamo procedure i kapacitete odgovora na vanredne situacije u kontekstu prihvatanja međunarodne pomoći. Drugo, ova vježba se održava u vrijeme kada smo samo na samo korak od punopravnog članstva u NATO-u. Njenim održavanjem želimo da još jednom dokažemo da smo spremni da izgrađujemo i ispunjavamo visoke i zahtjevne standarde, koje nam nameće članstvo u Alijansi, kada je oblast zaštite i spašavanja u pitanju - naveo je on.
Podsjećamo, u četvorodnevnoj vježbi u Crnoj Gori učestvuje 17 spasilačkih timova - sedam iz država članica NATO-a i deset iz partnerskih država. Ukupan broj učesnika je 680, a na vježbi po raznim osnovama učestvuju ukupno 32 države.
Bazni kamp međunarodne terenske vježbe „Crna Gora 2016.“ (policijski kamp na Zlatici) obišao je i potpredsjednik Vlade Crne Gore za politički sistem i unutrašnju i vanjsku politiku Duško Marković.
Foto: gov.me