Društvo

KOLAŠIN: Prva plantaža za proizvodnju rijetke i zaštićene biljke

Prva eksperimentalna parcela za plantažno gajenje lincure formirana je u Trebaljevu. Nosilac projekta je NVO Natura iz Kolašina uz podršku UNDP-a, dok su stručnu podršku dali dr Miodrag Jovančević i dr Jasmina Balijagić sa Biotehničkog fakulteta iz Bijelog Polja, piše Pobjeda.
KOLAŠIN: Prva plantaža za proizvodnju rijetke i zaštićene biljke
Portal AnalitikaIzvor

Protekla dva dana na parcelama rasadnika Uprave za šume u Kolašinu obavljene su završne aktivnosti u kojima su učestvovali brojni partneri Nature u ovom projektu. Prema riječima izvršnog direktora te NVO Mikana Medenice, prije dvije godine formirane su parcele za proizvodnju rasada lincure, a sada je oformljena i plantaža.

"Za eksperimentalnu proizvodnju lincure, koja je prvi put organizovano počela na parcelama u Trebaljevu, sami smo proizveli rasad i to sve u okviru rasadnika Uprave za šume.

Plantažna proizvodnja lincure je važna jer se na ovaj način štiti životna sredina, odnosno ova rijetka i zaštićena biljna vrsta. Zbog velike potražnje u narodnoj i klasičnoj medicini lincura se nelegalno i nekontrolisano eksploatiše.

Formiranjem parcele smo pokazali da se lincura može plantažno gajiti, čime će se smanjiti negativan uticaj na samoniklu biljku i samim tim ona zaštititi" - objasnio je Medenica.

Plantažna proizvodnja lincure može da bude i značajan ekonomski oslonac stanovništva u ruralnom području. Naredne faze ovoga projekta su formiranje pokaznih parcela u zaštićenim područjima, formiranje eksperimentalnih parcela u okviru nekoliko domaćinstava u Kolašinu i Andrijevici.

Takođe će se sadnice lincure vraćati u prirodno okruženje kako bi se na taj način povećala brojnost ove rijetke biljke.

Dr. D.

 

Uče kako proizvoditi ljekobilje

NVO Natura u saradnji sa Zavodom za zapošljavanje organizuje i obuku nezaposlenih lica za plantažno gajenje ljekovitog bilja.

Obuka se organizuje za nezaposlene iz pet sjevernih opština i to Kolašina, Andrijevice, Berana, Petnjice i Rožaja. Pored teorijske,  dio praktične obuke je održan u rasadniku u Trebaljevu.

Polaznici obuke su naučili kako se proizvodi rasad lincure i kako se nakon toga sadi i kasnije plantažno proizvodi lincura.

Pored zainteresovanih lica za evidencije Zavoda za zapošljavanje, sa etapama proizvodnje lincure upoznali su se i studenti Biotehničkog fakulteta u Bijelom Polju.

 

Portal Analitika