Protesti su prvenstveno zamišljeni kao podrška bivšem predsjedniku pokrajine Katalonije Arturu Masu predsjednici pokrajinskog parlamenta Karme Forsadel.
U novembru 2014, oni su sproveli simboličan, savjetodavni referendum o nezavisnosti te sjeveroistočne pokrajine u znak protesta protiv vlade u Madridu i ustavnog suda Španije koji je referendum proglasio nezakonitim.
Prema ustavu iz 1978. kada je u Španiju uvedena demokratija, referendumi se mogu organizovati jedino na nivou zemlje, prenose agencije.
Arturu Masu sudiće se za građansku neposlušnost i prijeti mu desetgodišnja zabrana obavljanja javne funkcije.
Katalonci imaju višestoljetnu vlastitu kulturu, jezik, identitet. Težnje za proglašenjem nezavisnosti od Španije motivisane su i recesijom zbog čega je u Kataloniji koja ima visok udio u BDP Špannije jačalo nezadovoljstvo zbog slanja novca u Madrid kojim se finansiraju siromašne pokrajine.
Zbog odbijanja Madrida da dozvoli referendum o nezavisnosti katalonsko vođstvo se odlučilo za jednostrani proces, za proglašenje katalonske republike.
U rezoluciji prihvaćenoj prije godinu dana, poslanici pokrajinskog parlamenta, u kojem zagovornici nezavisnosti imaju apsolutnu većinu od septembra 2015., izjasnili su se da neće poštovati španske institucije.
Karles Pudždemon, predsjednik Katalonije, obećao je referendum o otcjepljenju u septembru 2017, bez obzira da li je Madrid saglasan s tim ili ne, da će proglasiti nezavisnost ako građani Katalonije tako odluče.
Foto: Tviter