- Na crnogorskom tržištu nema „Juvitana“ kašica za bebe fabrike „Svislajon – Takovo“ u kojima je prošle nedjelje pronađen veći broj pesticida nego što je dozvoljeno - kazali su Pobjedi iz Uprave za inspekcijske poslove.
Ministarstvo zdravlja Srbije je u saopštenju za javnost prošle sedmice navelo da je u toku godišnje kontrole hrane pronađen veći broj pesticida u sedam vrsta „Juvitana“ kašica i sokova nego što je to dozvoljeno prema zakonskim propisima i da su naredili povlačenje tih proizvoda.
Pesticidi su pronađeni u kašici „juvitana“ kruška – dječja ka šica sa šećerom (128g) sa rokom upotrebe do 25. januara 2019; jabuka i kruška – dječja kašica sa šećerom (128 g) sa rokom upotrebe 26 januar 2019; kajsija i kruška – dječja kašica sa šećerom (128 g) sa rokom upotrebe 3. mart 2019; banana i jabuka – dječja kašica sa šećerom (128 g) sa rokom upotrebe 21. jul 2019. i šljiva – dječja kašica sa šećerom (125 ml) sa rokom upotrebe 13. decembar 2017. godine. Kako su dodali, sporni su i „juvitana“ breskva i jabuka – dječji kašasti voćni sok koji sadrži prirodne šećere (125 ml) sa rokom upotrebe 7. decembar 2017. godine i jabuka i banana – dječji kašasti voćni sok sa šećerom (125 ml) sa rokom upotrebe 17. februar 2018. godine.
Sanitarna inspekcija je na tržištu Crne Gore kontrolisala ove i druge proizvode „Juvitane“ u objektima „Svislajon“ i „Laković“, ali, kako kažu, nijesu pronašli kašice i sokove koje imaju povećan broj pesticida.
- Sanitarni inspektori su naložili uvozniku i distributeru „Svislajona“ iz Podgorice da privremeno povuče sve serije „Juvitana“ proizvoda za djecu radi dodatnih analiza - kazali su iz Uprave za inspekcijske poslove.
Kako navode mediji u Srbiji, sanitarni inspektori Ministarstva zdravlja te zemlje nadgledaju povlačenje proizvoda „Juvitana“ u fabrici „Svislajon – Takovo“. Sporne kašice za bebe više se ne proizvode u fabrici dečje hrane u Inđiji. Iz kompanije „Svislajon“ su poručili da ukoliko se dokaže nalaz Ministarstva da su njihove kašice za bebe i sokovi opasni po zdravlje, fabrika će biti izmještena „tamo gdje će se na trzištu obezbijediti sirovine zdravstveno ispravne za proizvodnju dječije hrane“.
Svi zaposleni iz fabrike u Inđiji su na prinudnom odmoru, a zabrana proizvodnje, kako su prenijeli srpski mediji, trajaće dok se ne ispita zdravstvena ispravnost sirovina i gotovih proizvoda, koji se nalaze na lageru u fabrici.
(Pobjeda)