Svijet

Integracija Roma kao uslov procesa pristupanja EU

Regionalna radionica o praćenju i izvještavanju, koju organizira Akcioni tim za integraciju Roma do 2020. godine (RI2020) Vijeća za regionalnu saradnju (RCC), počela je danas u Beču.
Integracija Roma kao uslov procesa pristupanja EU
Portal AnalitikaIzvor

Učesnici će na radionici steći neophodne vještine za prikupljanje podataka, korištenje pokazatelja praćenja i za izvještavanje o politikama i programima vezanim za Rome koji se provode u ekonomijama Zapadnog Balkana i u Turskoj.

''Evropske institucije, zemlje članice Evropske unije kao i zemlje koje teže pridruživanju EU imaju zajedničku dogovornost da unaprijede život svojih građana Roma. Da bi se pratile promjene i napredak ka ciljevima integracije Roma do 2020. godine te ukupnom procesu inkluzije Roma potrebne su nam tačne i ažurirane informacije, u čemu praćenje i izvještavanje imaju ključnu ulogu'', rekao je generalni sekretar Vijeća za regionalnu saradnju Goran Svilanović na otvaranju radionice.

Svilanović je nadalje objasnio da je u strategiji proširenja Evropske unije istaknuta neizvjesna situacija brojnih Roma na Zapadnom Balkanu i u Turskoj, na temelju čega su pitanja vezana za Rome postala dio procesa proširenja EU i uslov za pristupanje.

''Romi čine oko 5,5 procenata prosjeka stanovništva u regionu. Svjesni izazova i pitanja sa kojima se susreću, svaka ekonomija učesnica je usvojila strategiju i akcioni plan kako bi se obezbijedila puna integracija Roma. Provođenje ovih akcionih planova treba na odgovarajući način pratiti a prikupljene informacije služe donosiocima odluka koji trebaju odrediti da li su aktivnosti dale zadovoljavajuće rezultate ili su potrebne dodatne korektivne mjere''.

U toku dana Akcioni tim za integraciju Roma do 2020. predstavit će obrazac za izvještavanje u skladu sa praksom godišnjeg izvještavanja uspostavljenom u sklopu Dekade inkluzije Roma 2005-2015. a koji je veoma sličan obrascu za izvještavanje Generalne direkcije za pravosuđe i zaštitu potrošača Evropske komisije, kojeg koriste zemlje članice EU. Izvještajem će se mjeriti napredak u provođenju integracije Roma do 2020. u prioritetnim oblastima, a to su obrazovanje, zapošljavanje, zdravstvo, stambeno zbrinjavanje i druga područja vezana za Rome. 

Učesnici radionice, nacionalne kontakt tačke zadužene za pitanja Roma, predstavnici ministarstava ekonomija učesnica zaduženih za obrazovanje, zapošljavanje, stambeno zbrinjavanje, zdravstvo i građansku registraciju, predstavnici ministarstava finansija, romskih organizacija civilnog društva kao i izaslanici zavoda za statistiku i međunarodnih organizacija kao što su Eurostat, OSCE, UNHCR, UNDP, Svjetska zdravstvena organizacija, i drugi, predstavit će dobre prakse i razmijeniti gledišta o praćenju, izvještavanju i prikupljanju podataka. 

Cilj integracije Roma do 2020. je da se obezbjedi da nacionalne vlade integrišu posebne mjere politika vezanih za Rome u (1) glavne socio-ekonomske politike kao i u (2) proces planiranja nacionalnog budžeta i postupak pružanja usluga. Projekat integracije Roma do 2020. pokrenuli su u junu 2016. godine Vijeće za regionalnu saradnju (RCC), Fondacija za otvoreno društvo (OSF) i Evropska komisija (EK). Projekat se provodi u ekonomijama Zapadnog Balkana i u Turskoj.   

Portal Analitika