Politika

Crna Gora se našla na vatrenoj liniji sukoba velikih sila

Crnogorske institucije, osujećivanjem pokušaja krvoprolića u izbornoj noći 16. oktobra, pokazale su efikasnost uprkos tome što je taj događaj otišao u domen propagande, ocjenio je za Pobjedu srpski vojni analitičar i stručnjak za geopolitičke odnose Aleksandar Radić.
Crna Gora se našla na vatrenoj liniji sukoba velikih sila
Portal AnalitikaIzvor

Sva dešavanja od 16. oktobra pokazala su, prema mišljenju Radića, da podijeljeno crnogorsko javno mnijenje pravi pogodno tlo za političku manipulaciju stranih sila i mogućnosti destabilizacije Crne Gore. Radić ocjenjuje kako se Crna Gora našla na vatrenoj liniji sukoba velikih sila što je jako opasno po nju.

- Sirijska tragedija pokazuje šta se dešava kada velike sile odlučuju o našoj sudbini. Nema tu pravih i krivih. Nažalost, mi na Balkanu sada imamo sličnu situaciju – naveo je Radić.

Politički interesi

Ocjenjuje kako u ovom trenutku postoje politički interesi da se Balkan destabilizuje, te kako kreatorima moguće destabilazacije ide na ruku trenutna situacija u Crnoj Gori i zemljama iz okruženja.

- Mi snosimo dio krivice jer smo pripremili teren tako što smo reaktivirali stare krize, vrlo ozbiljne međuetničke sukobe, Bosna i Hercegovina nije funkcionalna zajednica, Srbi su jako nezadovoljni funkcionisanjem zajedničke vlasti u Sarajevu, stalnim pritiskom i nametanjem volje od međunarodne vlasti. Iz Sarajeva se osjeća i hrvatski nacionalizam koji je ekstremno jak. Makedonija može da prestane da postoji tokom jedne večeri. U Crnoj Gori je vrlo jasno da postoje dva fronta i da je javno mnijenje podijeljeno na dva potpuno suprotstavljena djela. U takvoj atmosferi, naravno da postoji pogodno tlo za političku manipulaciju i mogućnost destabilizacije – pojasnio je Radić.

Konzervativne sile poput Njamačke, prema njegovim ocjenama, odavno upozoravaju na destabilazaciju Balkana u sijenci velike krize. Sa druge strane, Rusija udarcem u meki trbuh Evrope i destabilizacijom Balkana pokušava da spriječi konsolidaciju Evropske unije. Srpski analitičar zato upozorava da priče o planu ,,B4“ o neutralnosti Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Srbije i Makedonije nijesu slučajne. Te četiri balkanske zemlje su, prema njegovom mišljenju, kandidati za taj projekat, jer imaju izbiljne probleme i lako se mogu destabilizovati. (opširnije u Pobjedi)

Portal Analitika