Društvo

Ministarstvo da upostavi sistem statistike za praćenje položaja mladih

Nevladina organizacija (NVO) Prima pozvala je Direkciju za mlade, koja djeluje u okviru Ministarstva sporta, da intenzivira aktivnosti na uspostavljanju sveobuhvatnog sistema zvanične statistike za praćenje položaja mladih u svim oblastima u cilju unapređenja omladinske politike.
Ministarstvo da upostavi sistem statistike za praćenje položaja mladih
Ana Popović
Ana PopovićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Ta organizacija uputila je danas Ministarstvu sporta Preporuku za unapređenje statistike na nacionalnom nivou i znanja o mladima, u kojoj se navodi da je potrebno da svi akteri iz oblasti omladinske politike usklade svoje sisteme i sortiraju i objavljuju podatke koje prikupljaju u skladu sa Zakonom o mladima.

„Stvaranje pravnog i političkog okvira koji stimuliše i podržava razvoj mladih moguće je jedino uz kreiranje različitih, efikasnih mehanizama koji će omogućiti njihovo aktivno učešće u javnim politikama, a  skladu sa Zakonom o mladima, Nacionalnom strategijom za mlade i drugim instrumentima omladinske politike. Nacionalna strategija za mlade je predvidjela da se u narednom periodu znanje o mladima treba zasnivati na relevantnim podacima koji će se koristiti za planiranje u svim oblastima i na svim nivoima vlasti“, kaže se u preporuci koju potpisuje izvršna direktorica NVO Prima Aida Perović-Ivanović.

Da bi se to postiglo, kako je pojašnjeno, Nacionalna strategija za mlade u oblasti mjera za uspostavljanje normativno-pravnog okvira za sprovođenje omladinske politike predviđa: “Unapređenje statistike na nacionalnom nivou i znanja o mladima.”

„Nakon sprovođenja istraživanja na temu omladinske politike i učešća mladih, zaključci za Crnu Goru se dijelom odnose na neophodnost uspostavljanja kvalitetnije i kompletnije strukture za prikupljanje podataka o mladima i samo sprovođenje omladinske politike na nacionalnom i lokalnim nivoima“, kaže se u preporuci.

Kako se ocjenjuje, imajući u vidu da je Zakon o mladima usvojen u julu, a Stategija za mlade u septembru 2016. godine, neophodno je što hitnije uspostaviti njima planirane strukture i okvire koji će omogućiti njihovo aktivno sprovođenje i realizaciju.

„Kako se i u samoj Strategiji navodi, da bi se stanje i položaj mladih u svim oblastima života sistematično pratilo i shodno tome kreirale neophodne mjere i politike za njegovo dalje unapređenje, neophodni su relevantni i lako dostupni podaci za poznavanje stanja u vezi s položajem mladih. Pored toga, podaci su neohodni i za nadgledanje sprovođenja i analiza uticaja sprovođenja omladinske politike“, pojašnjava se u preporuci. 

Strategijom je predviđeno da, kako se podsjeća, na osnovu napravljenog plana, treba uspostaviti sveobuhvatan sistem zvanične statistike za praćenje položaja mladih u svim oblastima, a posebno 52 indikatora definisanih u Strategiji za mlade, te EU i UN indikatora.

„Potrebno je da MONSTAT godišnje izvještava u skladu s indikatorima omladinske politike koje prati Eurostat“, ukazali su iz Prime.

Strategijom je predviđeno da, kako su naveli, Direkcija za mlade, akademska zajednica i drugi akteri iniciraju istraživanja iz oblasti mladih i da obezbjeđuju relevantne podatke donosiocima odluka za kontinuiran razvoj omladinske politike.

„Imajući gore pomenuto u vidu, pozivamo Vas da intenzivirate aktivnosti na uspostavljanju sveobuhvatnog sistem zvanične statistike za praćenje položaja mladih u svim oblastima.  Za početak, potrebno je da svi akteri iz oblasti omladinske politike usklade svoje sisteme i sortiraju i objavljuju podatke koje prikupljaju u skladu sa Zakonom o mladima“, kaže se u preporuci.

To znači, kako je pojašnjeno, da akteri iz oblasti omladinske politike treba da prukupljaju i objavljuju podatke izričito i/ili dodatno za kategoriju mladih, koja po Zakonu o mladima predstavalja osobe od 15 do 30 godina starosti.

„Ovo se odnosi na sve podatke koji se odnose na broj mladih ljudi u Crnoj Gori, broj zaposlenih, nezaposlenih, broj mladih koji su preduzetnici ili vlasnici poslovnih subjekata, kao i sve druge oblasti obuhvaćene Strategijom za mlade“, precizira se u preporuci.

NVO Prima je, kako su posjetili, partner na regionalnom projektu „Mreža omladinskih fondova Zapadnog Balkana i Turske” koji se sprovodi u Crnoj Gori, Srbiji, Albaniji, Makedoniji i u Turskoj, a finansira ga Evropska unija i na raspolaganju je za, kako su kazali, svaku saradnju na ovom polju sa Direkcijom za mlade.

Portal Analitika