Tim riječima Pobjedina sagovornica opisuje kako se osjećala zbog nasilja na internetu koje je trpjela od svojih vršnjaka. - Svaki odlazak u školu je bio prava noćna mora, nijesam znala kako svemu tome da stanem na put. Povukla sam se u sebe, bivala sve više potištena, nijesam mogla da se skoncentrišem na učenje. U početku sam o toj pravoj noćnoj mori govorila samo najboljoj drugarici, a tek kada su roditelji primijetili da nešto nije u redu, svoju muku sam podijelila i sa njima. Sada se kajem što to nijesam odmah učinila, jer su mi pomogli da se zaštitim od nasilja. Obratili smo se direktoru škole i zajedničkim snagama izašla sam iz te noćne more – kazala je sagovornica.
Lako do prijave nasilja
Šezdeset četiri odsto djece od devet do 17 godina u Crnoj Gori kada ih neko uznemirava na internetu samo zatvori aplikaciju, dok samo četiri odsto mladih prijavi nasilje. To su podaci UNICEF-ovog istraživanja sprovedenog ove godine. Prema riječima šefa predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori Bendžamina Perksa, u okviru kampanje ,,Zaustavimo nasilje online“ sprovedene od Vlade i njih, razvijena je besplatna aplikacija za pametne telefone ,,NET prijatelji“ kroz koju svako dijete i roditelj može prijaviti nasilje na internetu.
- Ova aplikacija je namijenjena djeci od devet do 11 godina, jer su ona najranjiviji korisnici. ,,NET Prijatelji“ sadrži obrazovnu igricu koja djecu vodi kroz realne životne situacije i uči ih da prepoznaju, spriječe, zaustave i prijave nasilje. Svako dijete može nasilje na internetu prijaviti Odjeljenju za visokotehnološki kriminalitet u Upravi policije - objasnio je Perks. Kako dodaje, roditelji značajno mogu da doprinesu bezbjednosti djece u digitalnom svijetu, ali problem je što mnogi od njih ne znaju dovoljno o internetu. Perks konstatuje da svaki peti roditelj nikada nije koristio internet. On ističe da samo 39 odsto mladih razgovaraju sa roditeljima šta da rade ako im se nešto uznemiravajuće desi u digitalnom svijetu.
- Uloga škole u ovoj oblasti i dalje je marginalna. Više od polovine djece kaže da njihovi nastavnici nijesu ni na koji način uključeni u bilo koje pitanje u vezi sa korišćenjem interneta. S druge strane, više od polovine roditelja očekuje da škola đake nauči kako da bezbjedno krstare internetom – kaže sagovornik.
Direktorka Gimnazije ,,Slobodan Škerović“ Zoja Bojanić- Lalović kaže da je volonterski klub te škole pokrenuo projekat ,,No hate off line, No hate on line“ u čijem centru su mladi ljudi, a glavni cilj je suzbijanje vršnjačkog nasilja na internetu.
(opširnije u Pobjedi)