Zanimljivosti

Kako pravilno uraditi detoksikaciju organizma

Čišćenje organizma najbolje je raditi jednom ili dvaputa godišnje, kako bismo se vratili u normalu odnosno oporavili organizam.
Kako pravilno uraditi detoksikaciju organizma
Portal AnalitikaIzvor

Pri tom trebamo pripaziti da se ne podvrgavamo nepromišljenim dijetama. Povremeno čišćenje organizma potrebno nam je kako bi vratili unutrašnju i vanjsku ravnotežu našem organizmu u vrijeme kada osjećamo da smo izgubili kontrolu nad našim zdravljem i brigom za naše tijelo. Nutricionisti će svakako preporučiti da to ne činimo nepromišljenim, brzim, instant dijetama koje uključuju skupe dodatke prehrani i namirnice koje ne možemo pronaći u prodavnicama. Pravilna detoksikacija uključuje u prirodne, zdrave namirnice namijenjene poboljšanju vašeg zdravlja kojima ćete očistiti tijelo od nataloženih štetnih stvari. 

Jedan od načina detoksikacije je svakodnevna konzumacija prirodnih sokova ili smoothija ujutro i odgovarajući izbor namirnica tokom dana koji će vašem tijelu osigurati vitamine, minerale i antioksidanse, naravno uz pomoć fizičke aktivnosti i raznih tehnika izbacivanja toksina iz tijela. Nutricionisti preporučuju provođenje programa jednom godišnje, najbolje u proljeće ili ljeto, a naravno možete ga primijeniti i u bilo kojem drugom trenutku kada se osjećate umorno, tromo i spremno za temeljno čišćenje organizma. 

Pri detoksikciji bilo bi se dobro držati nekoliko pravila koja su nam potrebna da se 'resetujemo', a ona su: 

1. Smanjenje konzumacije čvrste hrane Detoksikacije obično zahtijeva smanjenje konzumacije čvrste hrane i izbacivanje određene hrane koja je alergena i nadražuje čime ćete smanjiti opterećenje probavnog trakta. Tako se za doručak preporučuju zdravi tečni obroci poput voćnih i povrtnih smoothieja. 

2. 12 sati pauze između večere i doručka Mnogi će nutricionisti reći da je za održavanje zdrave kilaže potrebno napraviti 12 sati pauze između večere i doručka kako se organizam ne bi preopteretio u satima kada nismo toliko aktivni. Otprilike 8 sati nakon posljednjeg obroka aktivira se postupak detoksikacije pri kojemu tijelu treba otprilike 4 sata za duboko čišćenje. 

3. Smanjenje kisjelosti organizma Uzrok mnogih bolesti i pad imuniteta često se skriva u kisjelosti organizma. U kisjele namirnice spadaju prerađena i pržena hrana, slatkiši, bijela riža, krompir, brašno, zaslađeni voćni i gazirani sokovi i alkoholna pića, dok u alkalne spada većina voća i povrća, zeleni čaj ili čaj od đumbira i crna kafa. Cilj detoksikacije je regulisanje ravnoteže kisjelina i baza u tijelu kako bi poboljšali svoje zdravlje i osjećali se bolje. 

4. Podrška jetri Nepravilna prehrana, prerađene i masne namirnice opterećuju našu jetru, dok su namirnice koje se koriste prilikom detoksikacije treba da budu namirnice koje pomažu u radu jetre i koje joj pomažu da obavlja svoju funkciju – da uklanja otpadne stvari. (zadovoljna.hr)

Portal Analitika