Kako Portal Analitika nezvanično saznaje, Centru savremene umjetnosti Crne Gore koji je zadužen za organizaciju našeg paviljona, pristiglo je 13 aplikacija.
Specifičnost prijave za ovogodišnje bijenale bila je ta da se umjetnici nisu prijavljivali pod šifrom, već vlastitim imenom.
Kako je krajem decembra kazala kuratorka crnogorskog predstavljanja na najvećoj svjetskoj smotri vizuelnih umjetnosti, istoričarka umjetnosti Žana Filipović, 57. Međunarodno bijenale savremene umjetnosti u Veneciji biće održano od 13. maja do 26. novembra 2017. godine.
- Umjetnička kuratorka smotre Kristin Masel (Christine Macel) odabrala je temu „Vival arte viva“. U svijetu punom konflikata i potresa, u kome je humanizam ozbiljno ugrožen, umjetnost je najdragocjeniji dio ljudskog bića. Ona je idealno mjesto za promišljanje, individualni izraz, slobodu i fundamentalna pitanja. Ona je „da“ životu, iako ponekad iza nje stoji jedno „ali“. Više no ikad, uloga, glas i odgovornost umjetnika su od suštinske važnosti za okvir savremenih debata. Crna Gora je tako peti put na Bijenalu, jer je prvi put samostalno bila 2009. godine. Uostalom, suvišno je govoriti koliko je bitno pojaviti se i predstaviti na takvim manifestacijama – navela je ona, koja smatra da će „javnim pozivom dobiti najkvalitetnije predloge za učešće na Bijenalu“.
Prema riječima direktora CSUCG Nenada Šoškića, stručni tim te institucije pomoći će u izboru najboljeg kandidata, ali će konačnu odluku donijeti kuratorka Filipović.
Umjetnik ili umjetnici koji će nas predstavljati u prostoru Palaca Malipjero, koji služi kao crnogorski paviljon tokom dva bijenala u Veneciji – arhitektonskog i savremene umjetnosti – biće zvanično poznat 27. januara.
Za ovogodišnje učešće Crne Gore na 57. Venecijanskom bijenalu biće okvirno izdvojeno 60.000 eura iz državnog Budžeta. Precizan iznos biće poznat nakon izbora našeg predstavnika.
K.J.