Svijet

POHOTA U VATIKANU: Papa je okružen sveštenicima koji skrivaju pedofiliju

"Pohota" (Lussuria) je naslov nove knjige "L’Espresovog" specijaliste za Vatikan Emilijana Fitipaldija. Tema knjige je najškakljiviji smrtni grijeh, poprište je Vatikan, a prodajni uspjeh zagarantovan.
POHOTA U VATIKANU: Papa je okružen sveštenicima koji skrivaju pedofiliju
Portal AnalitikaIzvor

Jedna je od ključnih Fitipaldijevih teza da je papa Franja učinio nedovoljno, skoro ništa, da bi iskorijenio pedofiliju iz Katoličke crkve, čak se i okružio onima koji zataškavaju pedofiliju: između devet kardinala koji čine njegovo doglavničko Kardinalsko vijeće za reformu Kurije barem trojica su teško zgriješili zataškavajući pedofiliju, tvrdi Fitipaldi.

Četvorica kardinala koji nisu prijavili serijske silovatelje i koji su nastojali odbraniti crkvene blagajne od zahtjeva za odštetu “popeli su se na vrh hijerarhijske ljestvice Svete Stolice”, tvrdi Fitipaldi. Ukratko - zahvaljujući odabiru formulacije - proizlazi da je zaštita pedofila jedini siguran način za prodor u vatikanske vrhove i u milost pape Franje.

Novi napasnici

Fitipaldi navodi da je u Kongregacijumu za nauku vjere (nadležnu i za pedofiliju) u razdoblju 2013-2015. stiglo iz oko 4000 katoličkih dijeceza u svijetu oko 1200 prijava “potencijalnih” silovatelja odnosno napasnika maloljetnih (dakle ne samo pedofilije nego i starijih maloljetnika, od kojih su neki i u dobi legalnog polnog konsenzusa, ali to ne umanjuje težinu silovanja ili sa silovanjem izjednačenih dijela). To je dvostruko veći broj nego 2005-2009, iz čega Fitipaldi zaključuje da “rak nije još iskorijenjen”.

Na prvo mjesto Fitipaldi stavlja kardinala Džordža Pela, koga je papa doveo iz Sidneja da sredi vatikanske finansije i učini ih preglednim, što je pokušavao još Benedikt XVI. Fitipaldi navodi poznate podatke, ne prihvata zdravo za gotovo optužbe protiv Pela, ali insistira na opštem utisku da je Pel umanjivao značenje pedofilskih skandala kada su izbijali na vidjelo i insistira na drugim stvarima, ne bi li skrenuo pažnju s njih.

Na tapetu je i član Kardinalskog veća Francisko Erazuriz koji kao nadbiskup u Santjagu de Čileu nije povjerovao u optužbe protiv Fernanda Karadime.

Društveni oprez

Ključni član Kardinalskog veća, njegov koordinator Oskar Rodrigez Maradiaga, takođe je na Fitipaldijevu listi. Kao nadbiskup u glavnom gradu Hondurasa, dao je utočište Enrikeu Vaskezu, koji je utekao iz četiri zemlje pred optužbama za pedofiliju i koga su ganjali FBI i Interpol.

Fitipaldi mu stavlja na dušu pogotovo izjavu izrečenu u Rimu prije nego što je Vaskez utekao pod njegovo okrilje.

“Spreman sam da idem u zatvor radije nego da naškodim nekom od mojih sveštenika”, citiran je Maradiaga, koji je nastavio: “Za mene bi bila tragedija svesti ulogu pastira na policajca. Ne smijemo da zaboravimo da smo pastiri, a ne agenti CIA-e ili FBI-ja.”

Prije smrti

Naime, na ostavku je natjeran jer se u javnosti pojavio list papira na kojem je prije smrti mesinski doktor Antonio Gvido Đenaro Bertolami (Fitipaldi ga, pun poštovanja, zove “doktor B.”), doktor mnogih pripadnika mesinskoga klera, zapisao je da je godinama bio nadbiskupov ljubavnik, da je nadbiskup redovno dolazio kod njega noću.

I to je onda, logično, povezano sa činjenicom da je Bertolami, izuzetno bogat (od bogatih roditelja i bogato nagrađivan za liječenje bogatih pacijenata) ostavio baš nadbiskupu zadatak izvršitelja testamenta: prodaju srebrnine, obveznica, dionica i deobu na tri dijela u skladu sa željama pokojnikove majke: Ljekarima bez granica, kolkatskim redovnicama majke Terese i karmelitanskim misionarima. Radilo se o sumi od 6 miliona eura, piše Jutarnji list.

Portal Analitika