Društvo

Rekordna zagađenost vazduha u Podgorici

Rekordna koncentracija PM10 čestica, skoro šest puta viša od dozvoljene, izmjerena je u Podgorici u noći između 22. i 23. januara. U novembru i decembru granična vrijednost je prekoračena čak 40 dana a, kako kažu u Agenciji za zaštitu životne sredine, godišnje bi trebali da imamo takvih 35 dana.
Rekordna zagađenost vazduha u Podgorici
Portal AnalitikaIzvor

Mjerna stanica za količinu štetnih materija u vazduhu, bilježi koncentraciju PM10 čestica, azot oksida i ugljen monosksida. U novembru, količina PM10 čestica bila je iznad prosjeka 15 dana.

Slična situacija zabilježena je i u decembru.

“Gotovo cijeli period decembra zabiljžili smo visoke koncentracije PM 10 čestica u vazduhu, odnosno one su 25 dana bile iznad granične vrijednosti koja za dnevnu koncentraciju iznosi 50 mikrograma po metru kubnom”, kazala je za TVCG Gordana Đukanović iz Agencije za zaštitu životne sredine.

PM10 čestice u zimskom periodu nastaju sagorijevanjem drveta i uglja u ložistima. Stvaraju se i pri sagorijevanju goriva u motorima automobila,u  industrijskoj proizvodnji, a kako sagovornica TVCG objašnjava, štetne su po ljudsko zdravlje.

"Osim tih, tu su čestice čiji je radijus manji od 2,5 mikrograma, one su još opasnije, i one mogu doprijeti u krvne sudove i na taj način se mogu proširiti po cijelom organizmu”, objasnila je Đukanović.

Institut za javno zdravlje je u toku 2015. obavio studiju o zagađenju vazduha u Podgorici, Nikšiću i Pljevljima. 

“Istraživanje je sprovedeno po metodologiji Svjetske zdravstvene organizacije. Praćen je uticaj na zdralje i koliko taj zagađen vazduh utiče naprijevremneno umiranje , obolijevanje i hospitalizaciju od respiratornih i kardio vaskularnih bolesti gdje je ukupno zu ta tri grada na godišnjem niviou oko 250 prijevremenih smrti nastaje zbog izlaganja zagađenom vazduhu“, rekao je predstavnik  Instituta za javno zdravlje Borko Bajić.

Ta institucija je izdala i  preporuke kojih bi svi građani trebalo da se pridržavaju u periodu kada je broj PM 10 čestica veći od dozvoljenog. 

“Svakako da se u tim situacijama ne preporučuju pretjerane aktivnosti, prije svega fizičke aktivnosti, i nepotrebno boravljenje vani naročito osjetljivim grupma djeci , trudnicama i starioj populaciji “, poručio je Bajić.

Svi oni koji žele da provjere kvalitet vazduha u nekom od gradova u kojima postoji mjerna stanica mogu to učiniti na sajtu Agencije za zaštitu životne srdine.

Posjetioci sajta mogu naći i savjete kako da se ponašaju kada je vazduh zagađeniji kao što je u Glavnom Gradu ovih dana. (Portal RTCG)

Portal Analitika