On je nakon sastanka sa crnogorskim premijerom Duškom Markovićem u sjedištu NATO-a u Briselu, kazao da će članstvo Crne Gore u Alijansi osnažiti njen suverenitet.
Stoltenberg se zahvalio Crnoj Gori na, kako je rekao, višestrukom doprinosu NATO-u da izgradi bezbjednost van njegovih granica.
„Pomažete da organizujemo nacionalne bezbjednosne snage u Avanistanu. Prošle godine ste bili domaćin važne civilne vježbe za saveznike NATO-a, a uskoro ćemo osnovati fond koji će imati svrhu da čini ljude bezbjednim na praktičan način. Želimo da podignemo saradnju na viši nivo kada postanete punopravna članica“, istakao je gensek NATO-a.
Prema njegovim riječima, put Crne Gore prema NATO-u je izvanredan.
„Deset godina nakon obnavljanja nezavisnost ostvarili ste izuzetne rezultate, a sada smo u procesu ratifikacije koji je u finalnoj fazi. Kada sve članice ratifikuju Protokol, Crna Gora će biti pozvana da pristupi Vašingtonskom sporazumu i tada ćete biti članica najuspješnije vojne alijanse u istoriji. Ohrabrujem vas da nasavite sa sprovođenjem reformi i sa borbom protiv organizovanog kriminala i korupcije. Članstvo u NATO-u će osnažiti suverentiet Crne Gore, bićete dio porodice koja dijeli zajedničke vrijednosti i imaćete podjednak status za našim stolom“, poručio je Stoltenberg.
Marković: Bojkot dio planova za osujećivanje crnogorskog puta u NATO
Premijer Marković zahvalio se Stoltenergu na podršci i kazao da je Crna Gora zadovoljna dinamikom ratifikacije Protokola. On je rekao da nije zabrinut odugovlačenjem američkog Senata da ratifikuje Protokol, dodavši da se tenzija oko brzine ratifikacije u SAD-u podstiče od onih koji ne bi željeli da dođe do nje.

"Vjerujemo da će biti brze ratifikacije i time se ne opterećujemo", podvukao je Marković.
„Nadamo se da ćemo danas imati 22. članicu koja će ratifikovati Protokol i nadamo se da ćemo na samitu NATO-a ove godine prisustvovati kao članica. Nismo posvećeni samo pitanju ratifikacije, već i institucionalnom jačanju kapaciteta“, naglasio je on.
Marković je podsjetio da su 16. oktobra prošle godine u Crnoj Gori održani parlamentarni izbori na kojima su pobijedile evroatlantske i proevropske snage. On je rekao da je Crna Gora spremna da, nakon što se završi proces ratifikacije, u svom parlamentu potvrdi članstvo u Alijansi.
„U prethodnom periodu smo bili izloženi raznim pritiscima kako bi bili zaustavljeni na putu ka NATO-u, ali smo snagom države i institucija odoljeli tom pritisku. Snažno i posvećeno radimo da opoziciju vratimo u parlament i tamo otovorimo dijalog o svim pitanjima političkog života u Crnoj Gori. Vjerujem da je i bojkot parlamenta dio nastavka planova destabilizacije Crne Gore radi njenog osujećivanja da postane članica NATO-a“, istakao je Marković i poručio da će Crna Gora svojim članstvom biti sposobna da doprinosi demokratiji i bezbjednosti širom svijeta.