Pojedini filmovi snimljeni iz jednog kadra zauzeli su važno mjesto u istoriji kinematografije u prošlom vijeku. Pamtimo čuveno ostvarenje „Macbeth“ u režiji fenomenalnog Bele Tara i „Russian Ark“ Aleksandra Sokurova, koje je nemoguće ne pomenuti kada se u 21. vijeku pojavi bilo koji film snimljen na ovaj pomalo zaboravljeni način. Ipak, posljednjih godina snimanje iz jednog kadra više nije stvar prošlosti, već se polako pretvara u mini trend modernog doba.
Savremeni pioniri ovog načina snimanja su Šahram Mokri u filmu „Fish and Cat“ i Sebastjan Šiper u hit ostvarenju „Victoria“. Šiperova drama sa Lajom Kostom posebno je začarala gledaoce koji do tog trenutka nijesu obraćali previše pažnje na ovakav način kreiranja filma. Da snimanje u jednom kadru postaje zanimljiv trend, nedavno je dokazao Vudi Harelson snimajući „Lost in London“ na ulicama glavnog grada Ostrva.

Čudnjikava noć
Popularni glumac uskočio je u cipele reditelja zarad ekranizacije jedne od najgorih noći u svom životu. Film „Lost in London“ inspirisan je čudnjikavom noći u Londonu 2002. godine, kada je Harelson bio uhapšen. Rediteljski debi 55-godišnjeg glumca izazvao je pravu pomamu - Londonci su čekali snimanje na ulicama kao praznik! To je sasvim razumljivo kada uzmemo u obzir da se niko prije Harelsona nije usudio na ovakav projekat. „Lost in London“, film od 120 minuta, rađen sa 30 glumaca, sniman u jednom kadru sa samo jednim kamermanom na 14 londonskih lokacija, sa direktnim prenosom u čak 500 bioskopa širom svijeta otišao je pravo u istoriju!
Harelson je odigrao glavnu ulogu i potpisao režiju, scenario i produkciju. U filmu se pojavljuju i glumac Oven Vilson i kantautor Vili Nelson. Filmska ekipa vježbala je scene četiri sedmice da bi uspjela sve da snimi iz jednog pokušaja.
- Nikada ovo više neću uraditi. Osjećao sam se kao da hodam po užarenoj žici - kazao je Harelson u intervjuu za BBC nakon snimanja.

Podijeljene kritike
Oduševljeni Londonci pratili su filmsku ekipu u stopu kako bi cijeli šou pretvorili u klasičan teatar. Međutim, iako je struktura filma naizgled magična, recenzije nakon premijere bile su prilično podijeljene. Dio kritičara zapisao je kako je „Lost in London“ dosadnjikav film, a pojedini recenzenti branili su ga podvlačeći da su mane ovog ostvarenja manje bitne u odnosu na to što je riječ o prvijencu.
Film kao umjetnički medijum veže se za umjetnost koja nije „živa“ i opipljiva, a Harelson je uspio da promijeni ovakvo shvatanje kinematografije. Zato nije važno to što je krajnji rezultat bio gori od očekivanog. Ne možemo da se ne ponadamo da će neki iskusniji autor poželjeti da se okuša u sličnom projektu. Na kraju krajeva, ko ne bi pogledao uživo film nekog renomiranog reditelja poput Vima Vendersa ili Vernera Hercoga?
Leila MURSELJEVIĆ
Link: https://www.youtube.com/watch?v=4Tzje30pRZU
FOTO: lwlies.com / slashfilm.com / empire.com