Kultura

„The Great Wall“ koji potpisuje Džang Jimou: Bure bez baruta

U  filmu o Velikom kineskom zidu zapaljivo je sve osim onoga najvažnijeg. Sve puca, od efekata do zvjezdane postave sa Metom Dejmonom na čelu, ali  film pada u vodu zato što je pretvoren u spektakl bez duše
„The Great Wall“ koji potpisuje Džang Jimou: Bure bez baruta
Portal AnalitikaIzvor

Piše: Marija Ivanović

Kineski reditelj Džang Jimou oličenje je autora koji ima osjećaj da ulovi ljepotu na mjestima na kojima raste samo mrak. I obrnuto – da pokaže kako i najveća divota krije veliku tamu. Dokaza ima mnogo, u većini njegovih najboljih filmova, ali jedan je sasvim dovoljan da potvrdi poentu.

Završnica filma „House of the Flying Daggers“ (2004) sublimira sve što Jimou nosi u sebi kao reditelj. Nestvarna kompozicija „Lovers“ pojačava se dok žena i dva muškarca jure kroz sniježni predio u smrt – fizičku i metafizičku. Kadrovi zavijane planine su prelijepi, ali snijeg gubi simboliku nevinosti.

Kapljica krvi koja klizi niz lice bjelje od snijega pretvara ga u konačnu grobnicu za Onu koja je voljela više od sebe. Svi gube, a opet pobjeđuju, zato što ni život nije mogao da orkestrira bolji kraj.

the-great-wall-1

Bez duše

I onda taj isti Jimou, sposoban da izvuče najdelikatnije emocije iz najsurovijih likova i opčini vizuelnim rješenjima na velikom platnu, dobije „epsku“ aspiraciju da pokori američko tržište blokbasterom „The Great Wall“.

Najskuplji film u istoriji kineske kinematografije mogao je da bude bure baruta koje će zapaliti rediteljevu karijeru. Nažalost, u filmu o Velikom kineskom zidu zapaljivo je sve osim onoga što je najvažnije. Sve puca, od efekata do zvjezdane postave sa Metom Dejmonom na čelu, ali film pada u vodu zato što je pretvoren u spektakl bez duše.

the-great-wall-2

Film „The Great Wall“ fokusiran je na jednu od legendi o Velikom kineskom zidu. Jimou ima alibi da u istorijski film unese naučno-fantastične elemente, ali ne i da cijelu pripovijest podredi efektima. Reditelj želi sve odjednom – legendu o heroju, zmaju i blagu; priču o susretu Istoka i Zapada; dramu o palom junaku koji se iskupljuje; romansu i fantazmogoriju sa kineskom simbolikom.

Jimou ima vremena za sve osim da izgradi kvalitetne likove koji će na svojim plećima iznijeti sve silne podzaplete. Zato heroji filma „The Great Wall“, uprkos impresivnoj kostimografiji, često više izgledaju kao figurice od terakote nego ljudska bića. Dok ih gledate kako daju živote da zaštite svoj narod, imate osjećaj kao da posmatrate video igru, a ne stvarni život. S druge strane, ne vjerujte kritičarima koji su pokopali film, što zbog cjelokupnog rezultata, što zbog „bijelog pranja“ – stavljanja holivudske zvijezde Meta Dejmona u prvi plan filma kineske tematike.

the-great-wall-3

Finalna akcija

„The Great Wall“ je uprkos silnim manama mnogo bolji nego što se moglo zamisliti, a o „pranju“ nema ni riječi. Dejmon je sve vrijeme moralno inferiorni čovjek koji uči od nepoznate civilizacije. U suštini, ako izdržite do kraja, u finalu dobijate dokaz kakav je film mogao da snimi Jimou. Visokooktanska bitka u finalu je snimljena fenomenalno. Sam pogled na grupisanje čudovišta koja napadaju zid izaziva nesnosnu jezu. A najljepši kadrovi dolaze prije uzbudljive akcije na kraju, dok ratnici spremaju zamku za gmizavce, a kamera pleše kroz prostoriju koja je optočena šarenim staklima. Svjetlost koja se prelama po njihovim licima stvara slike uzbudljivije od najbolje akcione scene ostvarenja „The Great Wall“.

Tu shvatate da je cijeli film mogao da bude blokbaster sa pedigreom, samo da je Jimou shvatio da ne smije žrtvovati priču zarad efekata. Barut koji je mogao da zapali njegovo „bure“ nije dobra akcija, već ubjedljiva pripovijest. Samo dobra priča mogla mu je donijeti veliki, a ne majušni film o Velikom kineskom zidu.

Ocjena: 5,1 / 10

 

Portal Analitika