Prošlog vikenda na društvenim mrežama pojavio se citat iz njegove knjige "Svijet progonjen demonima": "Slutim da će Amerika moje djece ili mojih unuka postati mjesto isključivo uslužne ili informatičke ekonomije, da će skoro sve proizvodne industrije pobjeći u druge zemlje, da će fenomenalna tehnološka moć biti u rukama nekolicine, da se na javni interes niko neće obazirati, da će ljudi izgubiti sposobnost donošenja sopstvenih stavova i kritičkog dovođenja u pitanje onih na vlasti, da ćemo se vratiti u eru neznanja i mraka kad izgubimo sposobnost razlikovanja dobrog i istinitog jer ćemo posezati za kristalima i nervozno se savjetovati s horoskopima."
Pišući ove riječi još 1995. Sagan je izuzetno precizno opisao naše vrijeme. Dvije decenije ranije savršeno je dijagnostikovao trenutnu paralizu razmjene informacija, zagušenih namjernim ili nenamjernim širenjem dezinformacija.
Bilo da se ovaj problem naziva "lažnim vijestima" ili "alternativnim činjenicama" ili prosto "strahom, nesigurnošću i sumnjom", Saganovo proročanstvo svijeta u kojem "gubimo sposobnost razlikovanja dobrog i istinitog", izgleda se obistinjuje.
Njegov citat je zapravo duži: "Zaglupljivanje Amerike najočiglednije je u sporom propadanju materijalnog sadržaja izuzetno uticajnih medija, u pojavi zvučnih džinglova od tridesetak sekundi (danas traju 10 sekundi i kraće), pojava programa na nivou najnižeg zajedničkog imenioca, predstavljanje pseudonauke i praznoverja kao relevatnih, a naročito svojevrsno slavljenje neznanja. Dok ovo pišem, najiznajmljivanija video-kaseta u Americi je film "Glup i gluplji". "Bivis i Bathed" i dalje su popularna emisija kod mladih TV gledalaca. Konačna poruka je da je istraživanje i učenje, ne samo nauke, nego svega, nešto što ne samo da se može izbjeći, nego je čak i nepoželjno."