Svijet

RUSKI DESANT NA SJEVERNI POL: Putin pokreće najveću vojnu operaciju

Rusija je otpočela najveću vojnu operaciju na Arktiku još od vremena Sovjetskog saveza, što je veliki korak u ostvarivanju konačnog cilja - zauzimanja ogromnih resursa nafte i gasa na toj teritoriji, tvrde britanski mediji.
RUSKI DESANT NA SJEVERNI POL:  Putin pokreće najveću vojnu operaciju
Portal AnalitikaIzvor

Moskva posjeduje ledolomce na nuklearni pogon (Rusija je jedina zemlja na svijetu koja ih ima), i čak povećava njihov broj, a sve kako bi dominirala nad tradicionalnim "polarnim" rivalima: Kanadom, SAD, Norveškom ali i novim igračem Kinom.

Razgovori sa zvaničnicima i vojnim analitičarima, kao i uvid u pojedina dokumenta Kremlja pokazuju da je Rusija na putu ne samo da sustigne moć koju je nekada imao SSSR, već i da postane još jača, navodi "Dejli mejl".

Sjeverni pol ima više ugljovodonika od Saudijske Arabije, a Putinova Rusija ga zauzima, pišu britanski mediji.

- Istorija se ponavlja. Pedesetih godina, tokom hladnog rata, SAD su dominirale u nekim oblastima u odnosu na nas. Međutim, pretekli smo ih i izgradili prvi nuklearni brod - "Lenjin". Današnja situacija je slična - kaže Vladimir Blinov, jedan od zapovjednika posade na nuklearnom ledolomcu koji je ime dobio po čuvenom revolucionaru.

Pod vođstvom predsjednika Vladimira Putina, Rusija teži ka uzdizanju i jačanju vojske, njenom raspoređivanju na Arktiku, zajedno sa avio-bazama i radarima. U planu je izgradnja novih postrojenja na Sjevernom polu, i to na teritoriji od skoro 800 hiljada kvadratnih kilometara koje Rusija smatra svojom.

"Gardijan" navodi da se u ruskim medijima često objavljuju fotografije vojnika koji u prepoznatljivim bijelim uniformama vježbaju na Arktiku.

Polarna teritorija na sjeveru leži na oko 412 milijardi barela nafte, što je skoro četvrtina svjetskih neotkrivenih zaliha, objavilo je istraživanje Američkog geološkog instituta.

Rusija je u procesu proizvodnje još tri nuklearna ledolomca, od kojih će jedan biti ubjedljivo najveći na svijetu, čime će postojeću nuklearnu flotu povećati na šest moćnih plovila. Ruska Sjeverna flota, sa bazom u ledenim vodama zaliva Kola u Murmansku, takođe će dobiti svoj nuklearni ledolomac.

- Kada smo bili pod Gorbačovim i Jeljcinom, naše granice na Arktiku nisu postojale. Mi nismo postojali na Arktiku. Srećom, sada ih vraćamo pod svoju kontrolu, tamo gdje pripadaju - kaže profesor Pavel Makarevič, član Ruskog geografskog društva.

Ruske akcije na sjeveru izazvale su veliku zabrinutost u Vašingtonu, a novi šef Pentagona Džejms Matis je u govoru pred Senatom upozorio da "nije pametno drugima prepuštati bilo koji dio svijeta". U svom izvještaju Matis je poteze Rusije opisao kao "agresivne i provokativne korake", urgirajući da SAD što prije naprave strategiju kojom će tako nešto sprečiti.

To bi predsjednika Donalda Trampa moglo da stavi u nezgodan položaj, prije svega zbog njegove želje da "ispegla" odnose sa Rusijom i poslije više od 70 godina ih konačno učini boljim.

 

blic.rs

Portal Analitika