Londonci u februaru obilježavaju 50 godina od donošenja Zakona o dekriminalizaciji homoseksualnih aktivnosti. Glasniji su nego ikada, kao uvijek kada obilježavaju važne istorijske datume. Februar je proglašen za LGBT mjesec, pa je cijeli London ukrašen balonima, cvijećem i zastavama u bojama duge. Međutim, ovogodišnja proslava neće biti upamćena samo po lijepim ukrasima. London ove godine ulazi u istoriju posvojoj posvećenosti zaštiti LGBT prava.
Pored Holanđana, Londonci su najposvećeniji zaštitnici LGBT zajednice. Teško je ispratiti sve aktivnosti koje se organizuju širom grada da pruže podršku pripadnicima LGBT.
Sjajnaretrospekcija

Jedan od najinteresantnijih događaja je retrospekcija radova Nirandžana Kamatkare, reditelja i umjetnika koji je fokusiran na autentično profilisanje kultura, identititeta i marginalizovanih zajednica. Kamatkar je homoseksualac kom nije bilo lako da se izbori za svoja prava na azijskom kontinentu, što se snažno osjeća u njegovom stvaralaštvu. Njegovi radovi su univerzalni odgovori na višegodišnje frustracije ljudi koji ne mogu, ne smiju ili ne znaju da se iskreno izraze na mnogim mjestima u svijetu. Fenomenalna retrospekcija Kamatkarinih radova podsjetila je Londonce da žive u vrlo liberalnom gradu.
Sa druge strane Temze, posjetioci London School of Economics dobili su priliku da prošetaju kroz LGBT istoriju. Izložba „Drago mi je što sam gej: borba za pravnu jednakost“ prikazala je period od „sakrivenih LGBT godina“ kada je ova tema bila veliki tabu, do šezdesetih i sedamdesetih kada je život seksualnih manjina postao mnogo lakši.
Tjuringov zakon

Ipak, svi događaji u LGBT bojama su manje važni od zakona iz 1967. godine koji je omogućio pripadnicima ove zajednice da budu slobodniji nego ikada. Ovog februara zakon je dobio dugo očekivanog „brata“. Novi zakon dobio je ime po slavnom engleskom matematičaru Alanu Tjuringu koji je u Drugom svjetskom ratu napravio mašinu koja je razbila kod Enigme i umanjila ratnu prednost Njemačke. Tjuring je 1952. godine sramno osuđen zbog „prevelike količine nepristojnosti“ kako su tada identifikovali bliskost dva muškarca. Kraljica Elizabeta pomilovala je slavnog matematičara 2013. godine.
Tjuringov zakon donosi opšte pomilovanje svim homoseksualcima koji su osuđeni zbog „nepristojnosti“ u Velikoj Britaniji. Prva faza njegove upotrebe već je ostvarena - posthumno je pomilovano hiljade muškaraca koji su osuđeni zbog tada sporne seksualne orijentacije. Time je ispravljena velika istorijska nepravda koja je godinama uništavala ugled Velike Britanije.
Prepravljanje istorije neće biti lak posao, ali je britanska vlada odlučna u tome da ga izgura do kraja. Ako iko to možeda uradi, mogu Ostrvljani. Još samo kad bi druge evropske nacije slijedile njihov primjer…
Leila MURSELJEVIĆ