Kultura

Radulović, Nikčević i Gvozdenović predstavljaju CG na Bijenalu mladih umjetnika

Siniša Radulović, Teodora Nikčević i Kristina Gvozdenović predstavljaće Crnu Goru na ovogodišnjem Bijenalu mladih umjetnika Evrope i Mediterana - „Mediterranea 18“, koje će biti održano u Albaniji od 4. do 9. maja, saopšteno je Portalu Analitika.
Radulović, Nikčević i Gvozdenović predstavljaju CG na Bijenalu mladih umjetnika
Portal AnalitikaIzvor

Međunarodni žiri koji ovog konkursa odabrao je Radulovića i Nikčević iz oblasti vizuelnih umjetnosti, a Gvozdenović za oblast literarnog stvaralaštva.

Konkurs za selekciju ovih umjetnika u Crnoj Gori raspisalo je Ministarstvo kulture u decembru prošle godine. Selekcija za oblast vizuelnih umjetnosti bila je povjerena istoričarki umjetnosti i nezavisnoj kustoskinji dr Maji Ćirić iz Srbije. Ona je u obrazloženju svog izbora navela da su Radulović i Nikčević odabrani „zbog njihove sposobnosti da odgovore na zadatu temu ovogodišnjeg Bijenala HOME (History+Conflict+Dreams+Failure) kroz prizmu savremenosti koja kritički koristi vizuelni registar“.

- Siniša Radulović (1983) predstaviće se video radom „Indivisible and Inseparable“ u kojem propituje pojam domovine u post-tranzicijskom kontekstu. Pod pretpostavkom da su progres prema alijansama i zajednicama bili ništa drugo do populistički trendovi, Radulović je kreirao ovaj video sačinjen od elemenata recikliranih, generičkih, političkih govora, nacionalnih mitologija i trivija, a sa ciljem da dopuni sistemske greške. Radulovićev video rezultuje kompleksnim strukturama snimaka koji se prepliću sa ciljem da se stvori hibrid koji ukazuje na paradoksalnu reprezentaciju samonametnute vizije doma. Teodora Nikčević (1986) sa predloženom instalacijom „Be prepared“ propituje identitet između onogo što je naslijeđeno i onoga što je poželjno menjati, ali i odnos materijalnog, kognitivnog i emotivnog. Nikčević istražuje porodično nasleđe, ne da bi ukazala na razliku, već na način da uz pomoć formalno-konceptualnih karakteristika svog rada uspe da stvori novu mrežu odnosa koja će vibrirati savremenošću - navodi Ćirić u obrazloženju svog izbora.

1302nikcevic

Za oblast literarnog stvaralaštva, žiri su činili istraživačkinja u oblasti umjetničkih praksi i obrazovnih politika Marija Roza Sosai iz Italije, te umjetnik Driant Zeneli i kustoskinja Ema Andrea iz Albanije.

- Upotreba bajke kao književnog sredstva za podizanje svijesti o gorućim pitanjima kao što su osnaživanje žena i rodnog identiteta karakterišu projekat Kristine Gvozdenović. To je ujedno i jedini projekat ove vrste dostavljen od svih zemalja prisutnih u selekciji za literarno stvaralaštvo koji je u potpunosti osmišljen i posvećen dječijoj publici. Ovo su glavni razlozi zbog kojih smo odabrali projekat „Bajke sa pozitivnim uzorima“ - stoji u njihovom obrazloženju.

Portal Analitika