Kako je ranije izjavio direktor ovog centralnog kulturnog događaja u Budvi, Merin Smailagić, ovogodišnje izdanje će organizatora, Opštinu Budva, koštati 550.000 eura.
- Ne postoji značajnija izmjena koncepcije. Jedini noviteti su promjene termina – umjesto sredine jula, početak je pomjeren za 15. jun, a završava se 1. avgusta – i ideja da dramski segment bude posvećen djelima jednog autora, čuvenog italijanskog komediografa Karla Goldonija – pojašnjava Ivanović za naš portal.
Zbog toga će se i cijeli Grad Teatar odvijati pod motom „Vama je ovo smiješno, zar ne?!“, replikom iz Goldonijeve „Krčmarice Mirandoline“ koja će ujedno biti prva dramska premijera, u režiji Juga Radivojevića. Druge dvije, „Ribarske svađe“ i „Sluga dvaju gospodara“, režiraće naša nagrađivana rediteljka Ana Vukotić, odnosno Boris Liješević.
- Upravo ovakav moto na najbolji način i reprezentuje poetiku samog Goldonija, koji u vremenu prosvetiteljstva psihološkim produbljivanjem karaktera komedije del arte, samu komediju približava svakodnevnom i realnom, ali time i utemeljuje smjernice stvaranja vanvremenskih tipova sa kojima se positovjećuje ili ne publika neodređena vremenom i prostorom – ističu iz organizacije festivala.
Marko Kentera, u ime Multimedia Group koja uređuje dramski program, istakao je da su, idući korak ispred drugih i istrajavajući u svojim „teatarskim istraživanjima“, ovog puta željeli na jednom mjestu vidjeti kako reditelji sa ovih prostora danas čitaju djelo ovog najznačajnijeg reformatora italijanske komedije. Troje poznatih reditelja će, u radu na predstavama, sarađivati sa Crnogorskim narodnim pozorištem, Hrvatskim narodnim kazalištem iz Rijeke i Srpskim narodnim pozorištem iz Beograda.
Sami Grad Teatar otvoriće baletski gala koncert „Život je igra“ koju je osmislila čuvena Ašhen Ataljanc, a simbolično će ga zatvoriti – premijera predstave „Indigo“ mladog beogradskog pisca Dušana Premovića, u režiji Branislava Lečića.
- Držeći se principa da se ide u korak sa svijetom, a da se ne zaboravlja na svoje, odlučili smo se da da u jednom „mini ciklusu“ predstavimo mladu i talentovanu Anu Vukotić. U njenoj režiji, gledaoci će imati priliku da prisustvuju i njenom viđenju Molijerovog „Don Žuana“ i „Četvrte sestre“ Januša Glovackog – pojašnajva Kentera.
Gostujuće predstave takođe čine „mini ciklus“ naslova koji su bili ekranizovani na velikom platnu. To su „Otac na službenom“ Abdulaha Sidrana u režiji Olivera Frljića, i izvođenju ansambla Ateljea 212, „Profesionalca“ Dušana Kovačevića u režiji Bogdana Diklića i saradnji sa satiričnim kazalištem Kerempuh, te predstave Beogradskog dramskog pozorišta „Sviraj to ponovo, Sem“, prema motivima iz „Kazablanka“ u režiji Marka Manojlovića. Gostovaće i festivalske produkcije „Kate Kapuralica“ Dubrovačkih ljetnjih igara i „Zovem se Vjetar“ Tvrđava teatra iz Smedereva. U okviru repriznog programa najavljeni su i „Konte Zanović“ Radmile Vojvodić, prošlogodišnja koprodukcija sa CNP-om.
- Muzički segment 26. Grad Teatra predstavlja nastavak težnje za afirmacijom domaćeg kulturnog proizvoda, s jedne, te za raznolikošću i afirmacijom umjetničke muzike, s druge – pojašnjava urednica programa Milena Lubarda – Marojević.
Prvi dio programa označiće troje budvanskih pijanista. Publika će moći da čuje klavirska dua Nikole Vučkovića i Marka Simovića, Grane Đikanović i Đakoma Ferarija, i Jelene Polović i Klaudije Gebl. Predstaviće se i drugi renomirani crnogorski umjetnici: gitarski duo Danijela Cerovića i Gorana Krivokapića, trio Tritonus kojeg čine pijanista Bojan Martinović, violinista Miran Begić i čelista Igor Perazić, i kalvirski duo profesora Muzičke akademije sa Cetinja Žane Lekić i Alekseja Molčanova. Nastupiće kotorski hor „Jedinstvo“, beogradski „Viva Vox“ i takođe beogradski, poznati akademski hor „Collegium musicum“ koji predvodi dirigentica Darinka Matić - Marović, koji će zatvoriti ovogodišnji festival. Iz Ukrajine dolaze sastav „Sumy Saxophone Quartet“ i duet „Viva“.

- Autentični izložbeni prostor crkve Santa Marija ispuniće djela Izeta Alečkovića, Jelene Papović i Maje Erdeljanin, dok će poznati karikaturista Predrag Koraksić - Corax svoje karikature izložiti na Trgu pjesnika. Ovaj segmenta Festivala će završiti izložba dokumentarnih i umjetničkih fotografija „Snovi i stvarnost“.
Svetlana Ivanović, urednica programa Trga pjesnika, odlučila je da ove godine taj prostor „otvori“ za nekonvencionalna predstavljanja, poput onog organizacije „The Books of Knjige“ kao poetsko-scenskih interaktivnih formi.
- Vodeći se paradigmom postavljenom 2006. godine da na Trgu pjesnika budu predstavljena književna i ostvarenja ostalih humanističkih disciplina koja su obilježila društveni kulturni trenutak regiona, i ovog, 26. Grada Teatra, imaćemo priliku da čujemo autore i da govorimo o autorima koji osobenim poetičkim pristupima, teorijsko-lingvističkim i filozofskim analizama i umjetničkim aktivizmom mijenjaju tokove umjetničke produkcije – obrazlaže Ivanović odabrano.
Među njima su Dragan Radulović, Slobodan Tišma, Lena Ruth – Stefanović, Borivoje Adašević, Gojko Čelebić, Uglješa Šajtinac, Ivančica Đerić, Dragan Velikić, Snježana Kordić i Ksenija Popović, a posebno veče biće posvećeno i nedavno preminulom filozofu i esteti Budvaninu Vladimiru Vukićeviću. Razgovore na Trgu vodiće Božena Jelušić, Laslo Blašković, Vlatko Simunović, Milorad Vesković, Bora Babić, Slađana Novaković, Gojko Božović, Aleksandar Hut Kono i Ivan Radosavljević.
(Foto: gradteatar.me, queenofmontenegro.me)