Marija Tošković istakla je da je ciklus „Bestijarijum“ posvetila čovjeku i životinji.
- U tom dijalogu ljudskog i životinjskog tražim sličnosti, ali i jednu razdaljinu. Interesuje me koje su granice ljudskog, gdje ono prestaje da bude ljudsko i gdje prelazi granicu u zvjersko, životinjsko. Sa druge strane, zanima me kako čovjek u svojoj samosvijesti, u suštini, gubi slobodu. Životinja još uvijek ima slobodu, kao što je to Rilke i rekao: „Tamo negdje još uvijek hodaju lavovi, dokle su stigli ne znaju za slabost“. Životinja ima slobodu neizbora. Ovo je u suštini jedno promišljanje tog dijaloga o slobodi između čovjeka i životinje - kazala je Tošković.
Cijeli ciklus rađen je tušem na papiru. Ta tehnika je za umjetnicu, kako kaže, „jedno fluidno sredstvo koje joj dozvoljava da se lakše izrazi“.
- Posvećena sam grafici i crtežu kao prvobitnim ljubavima. Linija je način na koji se izražavam. Odatle dolazi do korišćenja crne i bijele boje na ovim radovima - kazala je Tošković.
Drago joj je što je u mogućnosti da predstavi svoje radove podgoričkoj publici. Podsjeća da je jedan dio ciklusa „Bestijarijum“ predstavljen u Perastu prošle godine.
- Sada taj ciklus upotpunjujem sa 12 novih radova. Za Crnu Goru me vezuje djetinjstvo, otac, emocije, pejzaž… Interesuje me kako će podgorička publika reagovati na ove radove - istakla je Tošković.
Umjetnica je prokomentarisala u kojoj mjeri je njen otac, poznati crnogorski slikar Uroš Tošković, uticao na njeno opredjeljenje za bavljenje umjetnošću.
- Posebno je kada vas neko ko se tako posvećeno bavi umjetnošću, kao moj otac, uči intenzitetu prve linije. Moji roditelji, slikari, svojim pozivom, ali i svojim pogledom na svijet, uticali su na mene da izaberem umjetnost, ne samo kao profesiju, već i kao način življenja, disanja - kazala je Tošković.
Izvor: Pobjeda