On je održao konsultativni sastanak sa predstavnicima biznis asocijacija u Crnoj Gori u cilju utvrđivanja zajedničkih aktivnosti Komunikacionog tima poslovne zajednice sa fokusom na ekonomske implikacije procesa evroatlantske integracije.
Kako je saopšteno iz Vlade, sagovornici su se saglasili da stabilan, siguran i predvidljiv poslovni ambijent garantuje ukupan ekonomski i društveni napredak.
Pejanović je upoznao sagovornike sa tokom ratifikacije Protokola o pristupanju i predočio buduće aktivnosti, istakavši da cilj Komunikacionog tima nije da vodi kampanju već da pruži kvalitetnu platformu za dinamiziranje dijaloga o jednom od najvažnijih vanjskopolitičkih prioriteta Crne Gore.
Sastanku su prisustvovali predstavnici šest biznis asocijacija Američke privredne komore, Savjeta stranih investitora Crne Gore, Asocijacije menadžera Crne Gore, Montenegro biznis alijanse, Unija poslodavaca Crne Gore i Udruženje preduzetnica Crne Gore.
"Imali smo veoma kvalitetan i značajan sastanak sa eminentnim predstavnicima biznisa u našoj državi. Razgovarali smo o unaprijeđenju međusobne saradnje i realizaciji zajedničkih aktivnosti, sa fokusom na ekonomske benefite članstva Crne Gore u NATO-u. Biznis zajednicu je posebno interesovalo na koji način se članstvom jačaju kapaciteti biznis zajednice i sticanje konkurentnosti na velikom tržištu vrijednom preko 700 milijardi dolara", kazao je Pejanović.
Kako je rekao, bilo je riječi o načinu aplikacije i dobijanja NATO kodifikacije i učešća na tenderima NATO-a za javne nabavke kao i mogućnosti uvezivanja sa preduzećima i biznisa zajednicama iz inostranstva.
Navodi se da su i predstavnici biznis zajednice zadovoljni kvalitetom sastanka i istakli da su im jasni ogromni benefiti koje poslovanju donosi crnogorsko članstvo u NATO-u.
Predsjednca Udruženja preduzetnica Crne Gore, Edita Dautović kazala je da je zaključeno da se ulaskom u NATO otvara niz benefita koje mogu ostvariti žene u biznisu i to je veoma značajno jer je naše tržište prilično malo a dobijanjem NATO koda se otvara mogućnost za učešće na velikom inostranom tržištu što je za žene u biznisu veoma značajno.
Kako je navela, činjenica je da su preduzetnice u Crnoj Gori svega tri posto orjentisane izvozu. Predsjednik Asocijacije menadžera, Budimir Raičković je dodao da pored tih direktnih, postoje i inderiktne prednosti.
"Preneseni benefit je vladavina prava, kao i da naše kompanije dobijaju šansu da se povežu sa kompanijama iz zemalja članica NATO-a. Zatim je tu razmijena iskustava i sigurno da je jedan od zadataka kako podići konkurentnost crnogorske privrede da uopšte možemo učestvovati na tenderima na tako velikom tržištu", kazao je Raičković.
Izvor: Mina