Kultura

OSKAROVSKA PROGNOZA: Ušećerena realnost ili šamar Tramplendu

„La La Land“ je savršeni svemirski brod za bježanje od stvarnosti. „Moonlight“ je čista realnost koja ne bježi ni od čega. Akademija ne može da izbjegne da se njena odluka ne istumači politički bez obzira na to koji od ovih filmova dobije Oskara
OSKAROVSKA PROGNOZA: Ušećerena realnost ili šamar Tramplendu
Portal AnalitikaIzvor

Američka akademija odlučila je da se malo upristoji poslije prošlogodišnjeg bojkota #OscarsSoWhite. Nominacije za Oskara na 89. ceremoniji uručenja najznačajnijeg filmskog priznanja dobilo je čak sedam glumaca obojene kože. Afroamerikanci i njima posvećene teme dominiraju u nekoliko kategorija, od kojih su najznačajnije najbolja sporedna ženska uloga i dokumentarni film.

Ipak, iako je dobar dio svjetskih medija proglasio smrt tako bijelih Oskara, Akademija tek treba da dokaže da su se kriterijumi istinski promijenili i da će naredne liste nominovanih biti raznolike makar kao ovogodišnja. Ukoliko sve ostane samo na papiru, a u nedjelju, 26. februara, obojeni glumci ne dobiju priznanja koja zaslužuju, cijela priča o radikalnoj promjeni u glasačkoj strukturi Akademije pada u vodu.

2502moonlight-2

Najbolji film

Ko god uzeo priznanja ove godine, jedno je sigurno – predstojeće uručenje Oskara biće obojeno politikom više nego ikada do sada u višedecenijskoj istoriji zlatnog kipa. Američka akademija neće moći da izbjegne da se njena odluka istumači kroz prizmu politike Donalda Trampa, makar se uopšte ne rukovodila slanjem poruke predsjedniku. Nekoliko kategorija gori od potencijala za dar-mar. Ako napravi nekoliko dobrih poteza, Akademija može žestoko išamarati Tramplend.

U kategoriji najboljeg filma postoje dva scenarija. Najveći rivali su precijenjeni mjuzikl „La La Land“ i magična drama o odrastanju „Moonlight“. Ostali nominovani („Fences“, „Hacksaw Ridge“, „Hell or High Water“, „Hidden Figures“, „Lion“ i „Manchester by the Sea“) nemaju šanse protiv Demijena Šazela i Berija Dženkinsa. Sve su to manje-više sjajna ostvarenja, ali nijedno nije oličenje sadašnje atmosfere u žestoko podijeljenoj Americi.

„La La Land“ je savršeni svemirski brod u koji se mogu ukrcati svi koji žele da na dva sata pobjegnu od ružne stvarnosti. „Moonlight“ je čista realnost koja, iako propuštena kroz svjetlucavi kaleidoskop, ne bježi ni od čega. Ako Akademija odabere Šazelov film, „najbjelji“ od svih ovogodišnjih kandidata, pokazaće da su joj draže ušećerene od važnih filmskih priča. Ako odabere „Moonlight“, izbiće adut iz ruku skeptika i pokazati da Oskari stvarno više nijesu tako bijeli. I da imaju stav – estetski i politički. Nijedan film sa ovogodišnje liste ne zaslužuje Oskara kao „Moonlight“.

2502demijen-sazel-i-ema-stoun-3

Režija

„La La Land“ je već ušao u istoriju sa 14 nominacija, izjednačivši se sa filmovima „Titanic“ i „All About Eve“. Valja se nadati jednom scenariju koji nam je milion puta priredila Akademija – mjuzikl uzima gomilu statueta, ali ne i za režiju ili najbolji film. Posljednjih godina nije se desilo da Oskara uzme reditelj čiji je film ujedno proglašen za najubjedljiviji.

Ako se istorija ponovi, Demijen Šazel uzeće Oskara za režiju, ali „La La Land“ neće biti proglašen za najbolji film. Ili obrnuto. U kategoriji režije ne prijeti mu niko osim Dženkins. Male su šanse da statuetu odnesu Denis Vilnev, Mel Gibson ili Kenet Lonergan. Akademijica mnogo voli da svake godine postavi neki novi rekord, pa neće biti čudno ako kreativni um iza konfetastog mjuzikla dobije priznanje za režiju. Šazel bi tako postao najmlađi reditelj koji je ikad dobio zlatni kipić.

Scenario

„La La Land“ će sigurno odnijeti gomilu nagrada u tehničkim kategorijama, ali veoma je ranjiv kada je riječ o originalnom scenariju. Na listi nominovanih su još „Hell or High Water“, „Manchester by the Sea“, „20th Century Women“ i „The Lobster“. Priznanje definitivno zavređuje sjajni „Manchester by the Sea“ – sve što je dobro u Lonerganovom filmu krenulo je od fenomenalne podloge - sjajno napisanog teksta.

U kategoriji originalnog scenarija ima komešanja. „Moonlight“ je veoma jak kandidat, ali nezamislivo je zaobilaženje „Fences“ koji je baziran na pozorišnom komadu za koji je August Vilson uzeo nagradu Toni. Male su šanse da nagradu uzmu „Lion“, „Arrival“ ili „Hidden Figures“. „Fences“ je zasluženi pobjednik, ali ne bi bilo previše strašno ni da se priznanje uruči filmu „Moonlight“.

2502denzel-vosington-i-vajola-dejvis-6

Glumci

Ovo je bila prilično tanka godina za glumce, za razliku od prošle kada je bilo svega nekoliko pamtljivih uloga pisanih za žene. Oskara love Kejsi Aflek, Denzel Vošington, Endru Garfild, Rajan Gosling i Vigo Mortensen. Samo je bitno da statuetu ne dobije Gosling koji nije napravio dvije različite grimase u posljednjih deset filmova. Ako zvijezda „La La Landa“ ne upropasti sve, glavni igrači su Aflek i Vošington.

Broj osvojenih nagrada je na Aflekovoj strani ali, iako je sjajan u „Manchester by the Sea“, ne može se uporediti sa Vošingtonom u „Fences“. On i koleginica Vajola Dejvis nose u zubima sve ovogodišnje kandidate za Oskara. Treba mu udijeliti jedno šest-sedam kipića makar zbog broja riječi koje je izgovorio tokom dvoipočasovnog filma!

U kategoriji sporednog glumca ne postoji alternativa – pobjednik je Mahersala Ali za nezaboravnu rolu u filmu „Moonlight“. Njegovo prisustvo i energija osjećaju se tokom cijelog filma, iako je proveo minimalno vrijeme ispred kamere. Lukasu Hedžsu, Džefu Bridžisu, Majklu Šenonu i Devu Patelu više sreće narednog puta. Mada...

Postoji mala šansa da Patel poremeti planove Aliju. Iako je zaslužio nominaciju za glavnog glumca, dobio je za sporednog u filmu „Lion“ zato što glavnog lika u prvoj polovini igra dječak Sani Pavar. Patelova uloga je sjajna, ali glumac nije imao minutažu i ispunjene tehničke uslove za nominaciju. Možda Akademija pokuša da se iskupi za pogrešnu kategoriju udjeljujući mu kipić.

2502izabel-iper-4

Glumice

Kakva godina za žene! Nemoguće je odabrati najbolju glavnu glumicu u godini kada su oživljeni tako upečatljivi ženski likovi. Natali Portman raznosi u ulozi Kenedijeve udovice u filmu „Jackie“. Izabel Iper, kojoj je ovo prva nominacija u višegodišnjoj karijeri, upisala je još jednu jezivo-dobru rolu u ostvarenju „Elle“. Rut Nega osvojila je nježnom ulogom u „Loving“, a Meril Strip zaslužila 20. nominaciju ulazeći pod kožu Florens Foster Dženkins, najgore pjevačice na svijetu.

Jedini višak na listi je Ema Stoun, iako joj se Oskar već smiješi za kećavu ulogicu u filmu „La La Land“. Za nju važi isto što kao za Goslinga – ako ne poremeti planove u ovoj kategoriji, trkaće se Portman i Iper. Ako Oskara udijele Meril Strip, ma koliko da je dobra u „Florence Foster Jenkins“, treba staviti katanac i zanavijek zaključati Američku akademiju. Dokle više sa nagrađivanjem autora koji su već zacementirali status bogova u svijetu filma?

U kategoriji sporedne ženske uloge, Nikol Kidman i Oktavija Spenser su dobri ali nevažni igrači, a Mišel Vilijams apsolutno precijenjena za „Manchester by the Sea“. Šteta je što je Naomi Haris nominovana za „Moonlight“ iste godine kada i Vajola Dejvis za „Fences“. Nevjerovatna je u roli majke-zavisnice u Dženkinsovom ostvarenju, ali Dejvis je pregazila sve kandidatkinje. Zlatni kip joj je zagarantovan.

2502kubo-and-the-two-strings-8

Sigurni Kubo

Dvije najlakše kategorije za predviđanje nagrada su dugometražna animacija i dokumentarac. Na listi nominovanih animiranih filmova su „Kubo and the Two Strings“, „The Red Turtle“, „My Life as a Zucchini“, „Moana“ i „Zootopia“. Nijedna od ovih animacija ne smije se propustiti, ali „Kubo“ studija Laika nadmašuje sve ostale kandidate vizuelnom ljepotom i toplinom priče. Postoji još jedan indikator da će dobiti Oskara – jedina je animacija koja je ikada nominovana u kategoriji za najbolje specijalne efekte!

Što se dugometražnih dokumentarnih filmova tiče, nominovani su „O. J.: Made in America, „13th“, „Life, Animated“, „Fire at Sea“ i „I Am Not Your Negro“. Apsolutni favorit je „O. J.: Made in America“, koji je poharao svaku moguću dodjelu nagrada ove sezone. Svi kandidati su odlični - bila je ovo sjajna godina za dokumentarce. Najbolje od svega je što dominiraju priče o Afroamerikancima koji su posljednjih godina prilično zapostavljeni u ovoj kategoriji.

2502the-salesman-7

Vizom protiv Erdmana

Koliko je nevjerovatnih filmova ispalo sa konačne liste nominovanih za najbolje ostvarenje van engleskog govornog područja! „I, Daniel Blake“, „Elle“, „It's Only the End of the World“... Nominovani su „Toni Erdmann“ (Maren Ade, Njemačka), „The Salesman“ (Ašgar Farhadi, Iran), „A Man Called Ove“ (Hans Holm, Švedska), „Land of Mine“ (Martin Zandvliet, Danska) i „Tanna“ (Martin Batler, Bentli Din, Australija).

Najveći favorit je njemački „Toni Erdmann“ koji je već ulovio Evropskog oskara. U prilog njegovoj pobjedi ide i vijest da su Amerikanci već otkupili prava za rimejk u kom će glavnu ulogu igrati Džek Nikolson!

Jedini film koji se može ispriječiti fenomenalnoj, neobičnoj priči o ocu i ćerki jeste „The Salesman“. Farhadi i nekoliko članova filmske ekipe bojkotuju Oskare zbog Trampove zabrane muslimanima da uđu u SAD. Ako Akademija odabere Farhadija, to će biti direktna poruka Trampovoj administraciji. Oskari nijesu poznati po ovakvim „ekscesima“, tako da je mala vjerovatnoća da viza pobijedi šarmantnog Njemca. I ne treba – „Toni Erdmann“ je jedan od najboljih i najoriginalnijih drama u posljednjoj deceniji.

Eto... Sasvim dovoljno kategorija i materijala da Akademija proba makar malo da razbije imidž institucije koja udjeljuje priznanja ušećerenim filmovima kojih se poslije nekoliko godina više niko ne sjeća. Ne treba se previše nadati da će potpuno iskoristiti priliku, ali samo nominovanje Mela Gibsona poslije desetogodišnjeg „progona“ govori o tome da se na zapadu nije baš sve po starom. Oskari poslije dugog niza godina konačno imaju šansu da zablistaju u nedjelju, 26. juna, u Dolbi teatru u Los Anđelesu.

PROGNOZA U 11 KATEGORIJA

NAJBOLJI FILM

Treba da pobijedi: Moonlight.

Pobijediće: Moonlight ili La La Land.

NAJBOLJI REDITELJ

Treba da pobijedi: Beri Dženkins.

Pobijediće: Demijen Šazel.

NAJBOLJI GLAVNI GLUMAC

Treba da pobijedi: Denzel Vošington.

Pobijediće: Denzel Vošington.

Potencijalni spojler: Kejsi Aflek.

NAJBOLJI SPOPREDNI GLUMAC

Treba da pobijedi: Mahersala Ali.

Pobijediće: Mahersala Ali.

Potencijalni spojler: Dev Patel.

2502ema-stoun-5

NAJBOLJA GLAVNA GLUMICA

Treba da pobijedi: Izabel Iper.

Pobijediće: Ema Stoun.

Potencijalni spojler: Natali Portman.

NAJBOLJA SPOREDNA GLUMICA

Treba da pobijedi: Vajola Dejvis.

Pobijediće: Vajola Dejvis.

NAJBOLJI ORIGINALNI SCENARIO

Treba da pobijedi: Manchester by the Sea.

Pobijediće: Manchester by the Sea.

NAJBOLJI ADAPTIRANI SCENARIO

Treba da pobijedi: Fences.

Pobijediće: Moonlight.

Potencijalni spojler: Lion.

NAJBOLJI STRANI FILM

Treba da pobijedi: Toni Erdmann.

Pobijediće: Toni Erdmann.

Potencijalni spojler: The Salesman.

NAJBOLJA DUGOMETRAŽNA ANIMACIJA

Treba da pobijedi: Kubo and the Two Strings.

Pobijediće: Kubo and the Two Strings.

Potencijalni spojler: Zootopia.

2502o-j

NAJBOLJI DUGOMETRAŽNI DOKUMENTARAC

Treba da pobijedi: O. J.: Made in America.

Pobijediće: O. J.: Made in America.

Marija IVANOVIĆ

FOTO: pastemagazine.com / aroundmovies.com / theverge.com / oquerolanocinema.com.br / english.celebrities-global.com / laineygossip.com / cutprintfilm.com / collider.com / goldposter.com

Portal Analitika