- Porodice naših palih boraca i porodice naših heroja ne moraju da brinu. Vjerujem da će Parlament učiniti sve što je neophodno da se poslije 16. aprila ponovo uvede najstroža kazna - rekao je Erdogan na jednom skupu.
Erdogan, koji, kao predsjednik, potpisuje zakone kada ih donese Parlament, rekao da će to učiniti "bez oklijevanja".
Turski predsjednik je dan poslije pokušaja vojnog udara 15. jula 2016. pomenuo eventualno uvođenje smrtne kazne, ukinute 2004. zbog kandidature Turske za prijem u Evropsku uniju (EU).
Gabrijel: Turska nikad dalje od Evropske unije
Njemački ministar spoljnih poslova Zigmar Gabrijel ocijenio je danas da šanse Turske da postane članica Evropske unije nikad nisu bile manje.
- Danas je Turska definitivno udaljenija od članstva u EU nego ikad prije - rekao je Gabrijel u intervjuu za njemački magazin "Špigl".
On je priznao da je oduvijek sumnjao da Turska može da se priključi EU, ali da je sa tim mišljenjem bio u manjini među svojim socijaldemokratama. Gabrijel je podsjetio da se kancelarka Angela Merkel ranije zalagala za specijalno partnerstvo sa Turskom, čemu se on protivio.
Gabrijel je dodao da Njemačka ne treba da reaguje na turske provokacije jer bi to išlo naruku turskom predsjedniku Tajipu Redžepu Erdoganu "kome treba bauk za svoju kampanju". Takođe je upozorio turske političare da im neće biti dozvoljeno da vode kampanju na skupovima u Njemačkoj ako ne poštuju njemačke zakone, prenio je Rojters.
- Svako ko pređe ove crvene linije ne može da očekuje da mu se dozvoli da propagira svoje političke ideje ovdje - rekao je Gabrijel.
Odnosi Turske i EU su znatno pogoršani jer je Njemačka nedavno zabranila tri skupa turske zajednice radi promocije referenduma o Erdoganovim ovlašćenjima, što je potom učinila i Holandija.
blic.rs