NATO

DARMANOVIĆ: Početkom aprila zeleno svijetlo parlamenata Španije i Holandije

Vrlo je realno da proces ratifikacije crnogorskog Protokola za NATO bude okončan do trenutka održavanja Samita. Doduše, sa stanovišta suštine nema nekog značaja da li ćemo članica Alijanse formalno postati na samom Samitu ili nekoliko dana kasnije. Ukoliko se to desi na Samitu, bila bi to svakako lijepa simbolika. Ali i u slučaju da bude neposredno nakon Samita, svakako će biti upriličena posebna ceremonija povodom prijema nove članice, tako da formalni elementi neće izostati ni u jednom slučaju, kaže u razgovoru za Pobjedu ministar vanjskih poslova Crne Gore Srđan Darmanović.
DARMANOVIĆ: Početkom aprila zeleno svijetlo parlamenata Španije i Holandije
Portal AnalitikaIzvor

Ističe da se naš ratifikacioni proces kretao brže od projektovanog i da ne treba izgubiti iz vida da je ovakav rezultat postignut u neuporedivo složenijim međunarodnim okolnostima u odnosu na period kada su naši susjedi,

Albanija i Hrvatska, kao i Crna Gora sada, iščekivale formalizaciju svog članstva, a i broj država koje treba da ratifikuju Protokol o pristupanju Crne Gore je veći za dvije, upravo pomenute članice.

POBJEDA: Još tri zemljenijesu ratifikovale Protokol za ulazak Crne Gore u NATO. Da li imate informacije kada bi Španija i Holandija to mogle da završe?

DARMANOVIĆ: Ratifikacija Protokola o pristupanju Crne Gore NATO-u u državama članicama koje su ga potpisale na sastanku ministara vanjskih poslova Alijanse 19. maja 2016. u Briselu, nalazi se u samom finišu, budući da je od 28 država članica, njih 25 ratifikovalo Protokol. Nije na odmet podsjetiti da su se tokom prošle godine, u susret potpisivanju Protokola i početku njegove ratifikacije u državama, projekcije dinamike i trajanja procesa ratifikacije odnosile na period od godinu do godinu i po dana, shodno uporednoj praksi tokom posljednjeg kruga proširenja 2009. godine kada su Albanija i Hrvatska postale članice.

Imajući u vidu da je Island prvi, simbolično ratifikovao Protokol 8. juna 2016, čime je obilježio desetogodišnjicu njegovog priznanja crnogorske nezavisnosti, danas možemo konstatovati da su ta početna očekivanja u pogledu dinamike čak i premašena, tj. da se naš ratifikacioni proces kretao brže od projektovanog.

Ne treba izgubiti iz vida da je ovakav rezultat postignut u neuporedivo složenijim međunarodnim okolnostima u odnosu na period kada su naši susjedi, Albanija i Hrvatska, kao i Crna Gora sada, iščekivale formalizaciju svog članstva, a i broj država koje treba da ratifikuju Protokol o pristupanju Crne Gore je veći za dvije, upravo pomenute članice. Ovakav rezultat je, prije svega, zasluga uloženih napora naših institucija i društva u cjelini i kvaliteta sprovedenih reformi, ali i predanog rada kako Ministarstva vanjskih poslova i njegove diplomatsko-konzularne mreže, tako i drugih državnih organa i subjekata koji su imali svoju ulogu u čitavom ovom procesu.

Kada je riječ o tri preostale ratifikacije, one su već uveliko odmakle u Holandiji i Španiji. U Donjem domu holandskog Parlamenta Protokol je ratifikovan u decembru prošle godine, dok je u španskom Kortesu to učinjeno nedavno, 9. marta o.g. Preostalo je da Protokol bude ratifikovan i u gornjim domovima parlamenata Španije i Holandije što se, prema najavama iz redovnih kontakata sa relevantnim organima ovih zemalja, može očekivati krajem ovoga, odnosno početkom narednog mjeseca.

(opširnije u Pobjedi)

Portal Analitika