U ime jednog od organizatora manifestacije koja je od skromnog muzičkog događaja prerasla u međunarodno priznat i prepoznat, ona je izrazila nadu da će „izuzetni orkestri i ansambli još jednom privući publiku koja ih već dugo prati“.
Ona je time referirala na slogan „Orkestri i ansambli“ koji prati ovogodišnje izdanje A tempa.
Direktor Muzičkog centra Crne Gore i programski selektor Žarko Mirković kaže kako proteklih 16 godina „svjedoči da ima puno razloga da postojimo i da smo taj razlog opravdali“.
- Visoki dometi A tempo se realizuje ne zato što je smo počeli od malog prije 17 godina imali, već zato što nismo mogli da očekujemo ovo. Podrška je svaki put sve veća i dragocjenija, kako u programskom, tako i u društvenom smislu. Jer, društvena misija A tempa donosi svojim partnerima rezultate upravo zbog doprinosa društvu. Oba segmenta, i umjetnički i društveni, su značajni da bi ovaj festival lakše raširili na ostale gradove Crne Gore i da bi se što više ljudi susrelo sa našim programom – dodao je on.
Mirković smatra da su na tragu idealnog koncepta festivala za naše okvire, te da „možda i nadilazi“. No, podsjeća da A tempo i u crnogorskim okvirima spada u siromašne festivale, jer će ove godine koštati pedeset do šezdeset hiljada eura.
- Ne želimo da plaćamo desetine hiljada eura da bi se pojedine zvijezde pojavile na ovdašnjoj sceni, već smo se opredijelili da se publika sretne sa novim i grandioznim muzičkim djelima. To je i neka vrsta muzičke edukacije. Pripremili smo sedam koncerata, što smatramo dobrom mjerom za ovaj festival – potcrtao je.
Otvaranje festivala već tradicionalno pripada CSO, koji će – nakon brojnih izmjena – izvesti ruski program: Orkestarsku svitu broj 3 Petra Iljiča Čajkovskog i Žar-pticu Igora Stravinskog čije izvođenje smatra „vatrenim krštenjem“ našeg instrumentalnog ansambla za ovo specifično djelo.
Druge večeri publika može očekivati uživanje u muziciranju ansambla Chamber Jam koji čine neki od najpoznatijih izvođača današnjice. To su čelista Dejvid Koen, violista Vladimir Mendelson, violinistkinja Prija Mičel, pijanista Nino Gvetadze, ali prije svega – naš proslavljeni kontrabasista Zoran Marković. Oni će, kako je istakao Mirković, izvesti popularna djela De Falje, Bartoka i Šuberta.
Za 6. april predviđeno je gostovanje jednog od najznačajnijih narodnih ansambala Evrope, Narodnog orkestra bugarskog nacionalnog radija kojim diriguje Dimitar Hristov.
- Ovim atipičnim orkestrom želimo da pokažemo kako jedna nacija vodi računa o svom muzičkom nasljeđu – istakao je Mirković.
Big Band Radio-televizije Srbije i trubač Stjepko Gut nastupiće dan kasnije pod otvorenim nebom, u atrijumu Kapital plaze. Biće to njihovo prvo gostovanje u Podgorici nakon osam godina, a pripremili su repertoar posvećen Klarku Teriju.
- Epiteta nikad dosta: nekada najčuveniji ansambl bivše Jugoslavije, Zagrebački solisti stižu u novom sastavu. Biće interesantno čuti kako sada zvuče, tim prije što ih predvodi srpski violinista, koncertmajstor Sreten Krstić. Program čine Mocartov Divertimento i Koncert za klavir i orkestar, i Serenada za gudače Petra Iljiča Čajkovskog, a solista je mladi zagrebački pijanista Aljoša Jurinić koji se smatra najboljim nakon Iva Pogorelića.
Slovenači vokalni kvartet IngeniuM takođe izvodi raznovrsni program – od duhovne do popularne muzike, uključujući neke narodne napjeve, a nastupiće 9. aprila.
- Imaćemo promocije dvije knjige. Prva je zbirka kompozicija za gitaru čiji su autori strani kompozitori iz cijelog svijeta – osim naše Tanje Perović – a sakupila ih je gitaristkinja Jelica Mijanović kojoj su one i posvećene. Promovisaćemo zatim „Zbornik narodnih pjesama po pjevanju Hamdije Šahinpašića“ Miodraga A. Vasiljevića, sa 300 sandžačkih pjesama. Ova zbirka je prvi put štampana prije pedeset godina u Moskvi. Za razliku od neautorizovanog korištenja u više objavljenih knjiga, ovo će biti prva dovršena u muzikološkom smislu, a sa recenzijama naših etnomuzikologa. Bili smo dužni da to uradimo, jer su one dio naše kulturne tradicije, koja ne poznaje granice – najavio je direktor MCCG.
Zatvaranje XVI A tempa 12. aprila takođe pripada CSO. Već na početku sezone najavljeno izvođenje Verdijevog „Rekvijema“ još je jedan grandiozan poduhvat organizatora. Na sceni će biti oko 200 izvođača – članova orkestra i Crnogorskog horskog ansambla, a solisti su publici već poznati sopran Snežana Savičić-Sekulić, mecosopran Iva Mrvoš-Anokić, tenor Domagoj Dorotić i bas Ivica Šarić. Ovaj koncert dio je programa evropske mreže Music Up Close čiji su projekti usmjereni približavanju muzike mladoj publici. U tu svrhu, Jelena Jovanović Nikolić spremila je predavanje koje će prethoditi koncertu.
- U izvođačkom smislu, bitno je da četvrtinu, pa i trećinu budžeta uložimo u ovakve projekte za naše izvođače, a ne na dovođenje zvijezda, da izgrađujemo sebe i da za nama ostanu tragovi da smo i mi nešto radili – ponovio je Mirković.
Sekretarka za kulturu i sport Glavnog grada Nela Savković-Vukčević osvrnula se da A tempo prezentuje visoki stil muzičke umjetnosti za koji je upravo aktuelni direktor MCCG postavio temelje prije 17 godina. Ona je istakla da će za ovakve projekte „uvijek biti sredstava“.
U ime M-tela, Ana Martinović je navela da će i za svoj jubilej – 10 godina rada u Crnoj Gori - ova kompanija nastaviti da podržava festival, kao što su to ovog puta učinili kroz podršku nastupa Big Banda i Stjepka Guta. Takođe je podsjetila da su jedni od rijetkih koji posluju u Crnoj Gori, a koji podržavaju kulturne i umjetničke projekte. Na to se nadovezala Milica Mitić koja je kazala da će Kapital plaza nastaviti sa saradnjom sa A tempom, te u buduće priređivati džez koncerte i van ovog festivala.
Podrška Ministarstva kulture i Glavnog grada festivalu nastavlja se i u 2017. godini, a uz njih su tu RTCG, CNP, zatim M-tel, Kapital plaza, Hotel „City“, Euro-unit i Metropolis, ambasade Bugarske, Slovenije i Hrvatske.
K.J.