“Poziv je otvoren do 1. maja, a potom će organizatori na bilbordima duž budvanske opštine izložiti izabrane radove, nakon čega postaju stalni eksponati u virtuelnom Muzeju korupcije.
Projekat Muzej korupcije polazi od ideje o umjetnosti kao alata za socijalne promjene koji pokreće na kreativnu akciju i istovremeno provocira radikalnu antikoruptivnu svijest kod građana, s ciljem da afirmiše čojstvo – odbranu drugog od sebe – kao skrajnutu vrijednost u crnogorskom društvu danas”, saopštava se.
Specifičan cilj ovog projekta jeste izlaganje koruptivnih praksi i primjera korupcije sudu javnosti, a putem umjetničke intervencije i njihova transformacija iz polja realnog u virtuelno –Muzej korupcije, koji je nedavno primljen u Međunarodni savjet muzeja ( ICOM).
Žiri - koji čine prof. Katarina Švabić, akademska slikarka , Mirela Čormaković, istoričarka umjetnosti, i Goran Denić, akademski vajar i umjetnički direktor projekta - zadržava pravo da direktno angažuje umjetnike koji bi, pro bono, odgovorili na zadatu temu, ukoliko na Javni poziv ne pristigne dovoljno radova koji zadovoljavaju estetske, ali i moralne kriterijume.
Ključne riječi kao inspiracija su moral - nemoral, struktura - devastacija, institucije – privatne veze, zakon – zaobilaženje propisa, običaj – praksa, eksponirano - eksponat, standardi - skrnavljenja, vidljivo - nevidljivo, planski – samonicijativno; pokvaren/a: čovjek, arhitektura, jezik, namjera, dodaje se.
Početkom maja za autore selektovanih radova biće organizovana trodnevna radionica u selu Čelobrdo iznad Sv. Stefana. Za međunarodni Dan muzeja, 18. maja, planirano je otvaranje izložbe, koja će biti postavljena na deset bilborda na teritoriji opštine Budva.
Projekat Muzej korupcije realizuje NVO Za druga iz Petrovca u saradnji sa NVO Agora iz Budve, a podržao ga je Centar za građansko obrazovanje kroz program “Misli lokalno – djeluj lokalno! – Borba protiv korupcije na lokalnom nivou”, koji CGO vodi sa partnerima NVO Bonum, NVO Inkubator i NVO CIN, finansiran od strane Delegacija EU u Crnoj Gori.