Kultura

Savković-Vukčević otvorila XVI A tempo: Kroz muziku razumijemo dušu jednog naroda

Posebno mi je zadovoljstvo da otvorim XVI A tempo i svojevrstan izazov da govorom krenem u susret muzici, jer ona dopire dalje od riječi, kazala je sekretarka Sekretarijata za kulturu i sport Glavnog grada, mr Nela Savković-Vukčević.
Savković-Vukčević otvorila XVI A tempo: Kroz muziku razumijemo dušu jednog naroda
Portal AnalitikaIzvor

Ona je javno izrazila zahvalnost direktoru Muzičkog centra Crne Gore Žarku Mirkoviću i njegovim saradnicima, koji su, kako je navela, „učinili čast crnogorskoj kulturi osmišljavajući harmoničan ambijent za dosezanje visokih dometa Crnogorskom simfonijskom orkestru, MCCG i raznim djelatnicima iz sfere muzike“.

- Crnogorski i svjetski umjetnici 16. put posjetiće nas na misao da je „muzika najljepše prizivanje vječnosti“, na moć da kroz muziku razumijemo dušu jednog naroda, iako ne poznajemo njegov jezik. Slavni kompozitor Ravel kaže „Velika muzika uvijek ide od srca“. Neka nam srca noćas zapovijedaju – zaključila je ona.

0504atempo1

Otvaranje ovogodišnjeg centralnog muzičkog događaja u Podgorici, tradicionalno je pripalo CSO kojim je dirigovao maestro Grigorij Krasko. Dva kompleksna djela ruskih kompozitora – Orkestarska svita broj 3 Petra Iljiča Čajkovskog i balet „Žar-ptica“ Igora Stravinskog prvi put su se našli na repertoaru našeg najvećeg orkestra. Kako je to precizirao i direktor MCCG razlog je bio opravdan jer je za izvođenje takvih kompozicija neophodan kvalitet.

- Treća svita Čajkovskog je možda jedno od najkomplikovanijih njegovih djela, koje ne daje toliko veliki efekat, koliko morate da uložite truda da bi ga izveli. Ipak, mislim da smo dobili utisak o kakvoj se muzici radi. A nastavak je nešto na šta možemo da budemo ponosni! Da me je neko prije deceniju, ali i prije tri ili četiri godine, pitao da li će biti moguće da sviramoŽar-pticu“ u Podgorici, odgovor bi bio negativan. I, evo, dobili smo profesionalno izvođenje jednog od najznačajnijih djela XX vijeka. Mislim da je i publika - iako je to za nju bila novina jednako kao i za orkestar - bila pod utiskom ove fantastične muzike – rekao je Mirković nakon prve večeri XVI A tempa.

Koncertmajstor Marko Radonić u mnogome je doprinio izvođenju oba djela, jer je imao solističke dionice.

- Za podgoričku publiku je uvijek pun pogodak kad sviramo ruske kompozitore. Večeras smo od njih dobili odličan odgovor, pa smo i mi uživali. Svita Čajkovskog je specifično djelo, jer je teško za orkestar, ali smo dosta radili na njemu. U izvođenju ove fluidne kompozicije mislim da smo pokazali veliki napredak cijelog orkestra. „Žar-ptica“ Stravinskog je posebna kompozicija, prije svega za gudače. Nadam se da ćemo imati priliku da njegove kompozicije radimo i u buduće, jer smo Čajkovskog već izvodili – ističe sagovornik Portala Analitika.

0504atempo2

Maestro Grigorij Krasko svakako je najzaslužniji za izbor repertoara, te odlična izvođenja odabranih komada.

- Zadovoljan sam večerašnjim koncertom, jer je riječ o dva veoma zahtjevna, ali po stilu različita djela. Ova dva ruska kompozitora stvarala su u različitim epohama, ali izvođenje tih kompozicija je veliki korak naprijed za cijeli orkestar. Verdijev „Rekvijem“, koji ćemo izvesti na zatvaranju, je drugačiji izazov, mnogo zahtjevniji za pjevače. Djela Stravinskog i Čajkovskog za zahtjevna za orkestar i otkrivaju koji su njegovi realni dometi – naveo je on.

Prema njegovim riječima, CSO će i u nastavku sezone na ovaj način pokazivati svoj kvalitet, a mjera uspjeha biće izvođenje Desete simfonije Dmitrija Šostakoviča predviđene za jun.

- To je veliki zadatak za orkestar, koji je na kraju sezone, naravno, umoran. Ipak, nadam se da ćemo biti sposobni da savladamo taj izazov – najavio je Krasko.

0504bugari

Sjutra će na XVI A tempu nastupiti Narodni orkestar bugarskog nacionalnog radija, u Velikoj sali CNP-a od 20 časova.

Pod dirigentskom upravom maestra Dimitrija Hristova, koji je na njegovom čelu od 2011. godine, orkestar će interpretirati obrade tradicionalnih bugarskih kompozicija, među kojima su Ćustendilsko oro, Oro koncert za tri kavala, Folklorne varijacije, Balkanska igra, Gajde i Šopska igra.

Narodni orkestar bugarskog nacionalnog radija nastao je 1952. godine sa idejom očuvanja bugarske narodne muzike. Od samog osnivanja predvodili su ga najznačajniji bugarski dirigenti. Poznat je i kao orkestar solista, kompozitora i virtuoza, riječju - najreprezentativnijih bugarskih muzičara. Tokom 65 godina postojanja, napravili su više od 15.000 audio snimaka. Pored narodnih melodija, na njihovom repertoaru su aranžmani vokalno-instrumentalnih kompozicija iz svih predjela Bugarske.

Dimitar Hristov završio je dirigovanje i tamburin (daire) na Akademiji za muziku i lijepe umjetnosti u Plovdivu. Godine 2014. se usavršavao na moskovskom Pedagoškom institutu „Ipolitov Ivanov“. Bio je šef-dirigent folklornog ansambla Trakija i umjetnički direktor ansambla Pirin u Blagojevgradu. Angažovan je još kao kompozitor u pozorištu „Nikola Vaptsarov“ od 2009. godine.

K.J.

Foto: MCCG, CNP/D.Miljanić

Portal Analitika