- Veoma smo zadovoljni kako nas je publika primila. Posebno bih zahvalio organizatorima festivala A tempo što su nas pozvali i omogućili nam da prvi put nastupimo u Crnoj Gori i predstavimo se vašoj publici – dodao je on.
Jednoipočasovni nastup ansambla koji je širom svijeta prepoznat kao čuvar tradicionalne muzike Bugarske, ali i Balkana, publika je sa zadovoljstvom pratila.
- Orkestar je formiran da bi čuvao, popularizovao i snimao bugarsku narodnu muziku. sNaravno, vremenom smo unaprijedili rad, pa sada izvodimo i autorsku muziku naših savremenih kompozitora koji stvaraju u duhu bugarske narodne muzike – precizirao je dirigent ovog posebnog orkestra.

- Država mora da pomaže kulturu i očuvanje narodne kulturne tradicije, jer balkanski narodi imaju šta da čuvaju i sačuvaju kad je folklor u pitanju. S druge strane, u kulturi nema mjesta politici. Kultura je kultura, to jest umjetnost i nikako ne treba miješati te dvije stvari. Mi učestvujemo u regionalnom projetku „Ritam Balkana“ u kojem, pored našeg vokalnog ansambla, učestvuju i horovi iz Srbije, Grčke, Makedonije, Rumunije i Turske. Zasad nemamo nikog iz Crne Gore, ali možda nam se neko pridruži... Muzika je sila koja nas ujedinjuje. Nema tu politike! Jednostavno, mi umjetnici smo svuda umjetnici, umjetnost je uvijek umjetnost – ističe Hristov.
A koliko je muzika sinoć sve ujedinila u sali Crnogorskog narodnog pozorišta, dovoljno je pokazao burni aplauz publike na koji je ansambl uzvratio čak trostrukim bisom, izvodeći, između ostalog, i „Još ne sviće rujna zora“.
- Veoma sam zahvalna publici na njihovim reakcijama. Oduševljena sam što sam mogla na ovoj sceni da otpjevam ovu zaista prekrasnu pjesmu. Ovo je nevjerovatan koncert i nevjerovatna publika koje ću dugo pamtiti – kazala je vokalna solistkinja ansambla, Valerija Momčilova.

Kako je rekla, školovala se na muzičkoj akademiju, a pored Narodnog orkestra Bugarskog nacionalnog radija, angaživana je i kao solista u Orkestru bugarske armije.
Dalje, ona otkriva kako je tajna bugarske narodne vokalne muzike - da se izvodi kao što se govori.
- Nema prepravljanja glasova. Dakle, glasovi se ne razlivaju. To je blisko vašem načinu pjevanja i interpretacije narodne vokalne muzike. Zato mi je bilo i lako i drago da ispjevam vašu pjesmu. Narodi na Balkanu imaju mnogo mnogo zajedničkog i u načinu pjevanju, i u melodijama. A slični su i narodni muzički instrumenti. Jer, to je jednom riječju – Balkan – zaključuje ona.

Sjutra će na Veliku scenu CNP-a izaći jedan od najpoznatijih instrumentalnih orkestara još iz vremena nekadašnje Jugoslavije, ansambl Zagrebački solisti. Osnovan 1953. godine u okviru Radio Zagreba, pod umjetničkim vođstvom violončeliste Antonija Janigra. Tokom više od šest decenija održali su više od 3.500 koncerata na svim kontinentima. Od 2012. godine nastupaju na čelu sa poznatim srpskim violinistom Sretenom Krstićem, ujedno i koncertmajstorom Minhenske filharmonije.
Na repertoaru su Divertimento u D-duru, K136/125a i Koncert za klavir i orkestar u A-duru, K488 Volfganga Amadeusa Mocarta, kao i Serenada za gudače u C-duru Petra Ilijča Čajkovskog.
Solističku dionicu u Mocartovom Koncertu tumačiće mladi pijanista Aljoša Jurnić, pobjednik prestižnog pijanističkog takmičenja Robert Šuman, finalista 17. Međunarodnog pijanističkog takmičenja Frederik Šopen i dobitnik svih vodećih nagrada za mlade muzičare u Hrvatskoj. Diplomirao je na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, dvije godine studija proveo na Univerzitetu za muziku i izvođačke umjetnosti u Beču i potom se tri godine usavršavao kod Elise Virsaladze u Fjezoli, u Italiji.
K.J.
Foto: MCCG, CNP/D.Miljanić