Društvo

EuroNatur: Zaštita Ulcinjske solane prioritet

Njemačka organizacija za zaštitu prirode EuroNatur, poziva premijera Duška Markovića da zaštitu Ulcinjske solane postavi visoko na listi državnih prioriteta, saopšteno je iz Centra za zaštitu i proučavanje ptica Crne Gore.
EuroNatur:  Zaštita Ulcinjske solane prioritet
Portal AnalitikaIzvor

EuroNatur, BirdLife i Centar za zaštitu i proučavanje ptica, organizovali su treću Međunarodnu konferenciju o zaštiti Ulcinjske solane na kojoj je prisustvovali 80 učesnika uključujući i ambasadore Evropske unije, Njemačke, Poljske, Grčke, predstavnike ambasada Bugarske, Slovenije, Austrije, Makedonije, Mađarske, predstavnice Ministarstva održivog razvoja i turizma, predsjednika opštine Ulcinj, direktoricu Nacionalnih parkova, predstavnike civilnog sektora i mnoge stručnjake iz zemlje i inostrantsva kao i radnike fabrike „Bajo Sekulić“. Iako se resorno ministarstvo, tokom prve konferencije o zaštiti ovog područja u aprilu 2015. godine, obavezalo na proglašenje Solane zaštićenim područjem na nacionalnom i međunarodnom nivou, proces zaštite do danas nije priveden kraju. Ne samo da je proces zaštite usporen do te mjere da je nemoguće vršiti ocjenu napretka, već je solana pretrpila i značajno narušavanje ekoloških karakteristika u protekle dvije godine. Nažalost neadekvatno upravljanje hidrološkim režimom dovelo je do pretvaranja ovog zaslanjenog ekosistema u slatkovodni, a brojni problemi svrstali su ovo stanište u kategoriju međunarodno važnih staništa za ptice u opasnosti (IBA in danger).

Uprkos činjenici da Evropska komisija i Evropski parlament, već drugu godinu za redom upozoravaju Vladu Crne Gore na važnost formalno-pravne zaštite kao prvog koraka ka adekvatnom upravljanju, proces zaštite se ne privodi kraju. Izvršni direktor EuroNatur-a Gabriel Schwaderer u ovakvom postupanju ne vidi mjerljive rezultate napretka: “Proces zaštite Ulcinjske solane postaje priča bez kraja, koja obiluje ohrabrujućim najavama i brojnim neispunjenim obećanjima. Izjave predstavnika Ministarstva održivog razvoja i turizma su obeshrabrujuće. Razočaran sam njihovim izričitim stavom da međunarodna zaštita u okviru Ramsar konvencije trenutno nije izvodljiva. Istovremeno nisu date jasne i precizne vremenske odrednice kada će se ovo područje proglasiti zaštićenim.”

Ova njemačka organizacija smatra da resorno ministarstvo samo kupuje vrijeme jer je tokom konferencije postalo jasno da ne možemo očekivati zaštitu prije jeseni, kada se očekuje finalizacija Studije o zaštiti Ulcinjske solane, finansirana od strane Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori (septembar 2017). Predstavnice Ministarstva su takođe naglasile da ova studija osim značajnih smjernica neće dati prijeko potreban Biznis plan i Hidorlošku studiju, najavljujući već sad potrebu za dodatnim studijama. Paralelno sa ovim Ministar održivog razvoja i turizma Pavle Radulović u Briselu je istog dana na sastanku sa EU komesarom i komitetom EU parlamenta koji se bavi odnosima sa Crnom Gorom, naglasio da će Ulcinjska solana uskoro biti proglašena zaštićenim područjem. Isto obećanje prije tačno godinu dana dao je i njegov prethodnik, današnji potpredsjednik Vlade, Branimir Gvozdenović, koji je takođe obećao skoru zaštitu pa čak i ponovnu proizvodnju soli. 

U svom obraćanju tokom konferencije Schwaderer je postavio pitanje da li crnogorskoj vladi nakon svih ovih godina inercije nedostaje politička volja ili snaga da zaštiti Ulcinjsku solanu od daljeg propadanja. Iz tog razloga EuroNatur traži od premijera Duška Markovića da zaštitu ovog područja postavi visoko na listi državnih priroriteta.

Portal Analitika