Kultura

Zatvoren XVI A tempo: Ko može da izvede Verdijev "Rekvijem", taj je u Evropi!

Ovo je pravi korak naprijed na profesionalnom putu izvođenja najsloženijih muzičkih djela i, što je još važnije, mislim da je jedan od koraka ka tome da muzika u Crnoj Gori u najvećoj mjeri zauzme mjesto koje joj pripada i koje ona zauzima u razvijenim sredinama, kazao je direktor Muzičkog centra Crne Gore Žarko Mirković nakon velikog finala XVI A tempa u prepunom Crnogorskom narodnom pozorištu.
Zatvoren XVI A tempo: Ko može da izvede Verdijev "Rekvijem", taj je u Evropi!
Portal AnalitikaIzvor

- Svi zajedno, iznad svega, stekli smo utisak o novim mogućnostima naše sredine da u vlastitoj produkciji prezentuje jedno ovakvo djelo – dodao je on.

Međunarodni muzički festival koji je davne 2001, upravo Mirković inicirao u CNP-u, doživio je još jedno izdanje upravo u nacionalnom teatru, iako se već godinama govori „kako će naredni A tempo biti na novoj sceni“.

- Ko god i sa kakvim god motivima je došao večeras u CNP, otišao je sa utiskom više o tome koliko je veličanstvena muzika Verdija, ali i utiscima o zaista izvanrednim solistima, o jednom krajnje spremnom i preciznom orkestru, o horu koji je sastavljen od više manjih cjelina ali je funkcionisao kao jedna, i - nadasve - utiscima o Grigoriju Krasku kao čovjeku koji je sposoban da iznese jedan ovakav projekat – istakao je Mirković.

1304cso2

Sinoćnje zatvaranje manifestacije, na kome je odlično premijerno izvedeno jedno od najzahtjevnijih djela klasične litereature - Verdijev „Rekvijem“ - dokaz su više da su i Crnogorski simfonijski orkestar i publika stasali za nove domete umjetničke muzike u našoj zemlji, u sali primjerenoj takvim nastupima.

- Ne bih mjerio projekte po broju izvođača, po kompleksnosti, nego po utisku koje oni ostave. Vjerujem da publika nijesu imali problema sa salom, jer ono što je dolazilo sa scene potrlo je nekomfornost scene na kojoj se izvodilo. Svakako da će bolja sala - ona koja je muzici i namijenjena - pružiti svima nama mogućnost da se slobodnije upuštamo u ovakve i slične projekte, te pružiti publici priliku da više uživa. Konačno - i nama, što nije beznačajno, jer ćemo imati priliku da na kvalitetan način trajno zabilježimo ono što izvedemo i da to možemo kasnije pokazivati kao nešto što smo radili u jednom periodu – dodao je naš sagovornik.

1304cso3

Mecosopran Iva Mrvoš-Anokić još jednom je pokazala da može da se nosi sa zahtjevnim djelima.

- Verdijev „Rekvijem“ je, samo po sebi, jedno od najljepših djela i bilo mi je posebno uzbudljivo zato što prvi put izvodim ovo djelo. Ekipa je bila divna, orkestar nas je odlično pratio. Zaista, uvijek je zadovoljstvo raditi sa CSO i maestrom Kraskom. Nadam se da ću ponovo imati priliku da nastupim sa vašim muzičarima. Ovaj orkestar je zaista na visokom profesionalnom nivou i svakom umjetniku odgovara da u takvom okruženju radi – potcrtala je ona.

Prvakinja Opere Narodnog pozorišta u Beogradu, sopran Snežana Savičić-Sekulić, podsjeća da su za izvođenje ovakvih djela potrebni brojni preduslovi.

- Morate obezbijediti sve uslove - veliki ansambl, veliki hor, veliki orkestar, dobre soliste - s tim da onog trenutka kada izađemo na scenu, sve to postaje „živa stvar“ i mnogo faktora utiče na to kako će koncert izgledati. Tada svako odgovara za sebe ionaj dio koji mu je dodijeljen. Mislim da publika u Crnoj Gori zaslužuje ovakve muzičke ugođaje i ovakve slatke večeri koje će se sigurno pamtiti, kao i prošlogodišnja Betovenova Deveta simfonija – kazala je Savičić-Sekulić, koja je sa istim kolegama izvodila to djelo na zatvaranju XV A tempa.

Mladi tenor Domagoj Dorotić s posebnim emocijama navodi kako je publika soliste „lijepo primila i na kraju nagradila“.

- Nama je bilo naporno, jer je ovo i te kako zahtjevno djelo koje sam izveo prvi put u svojoj karijeri. Takođe, čast je biti dio ansambla koji je u Crnoj Gori premijerno izvodi Verdijem „Rekvijem“. Saradnja je bila na najvišem nivou, jer se sa vašim muzičarima sve može dogovoriti – dodao je on.

Bas Ivica Šarić već dugo nastupa u Crnoj Gori, još od praizvođenja „Balkanske carice“ Dionizija de Sarna San Đorđa 2008. godine. Takođe, jedini je od solista već izvodio Verdijev „Rekvijem“.

- Dva puta sam bio iznenađen pozivom iz Crne Gore za nastup. Prvi put za „Balkansku caricu“, i nisam se pokajao što sam bio dio tog projekta, jer mi je to jedan od ljepših radova tokom karijere. Drugi put sam se još više iznenadio - kada me je Mirković pozvao da radimo ovo djelo. Ovaj „Rekvijem“ se ne izvodi svaki dan ni u Evropi - naveo je on.

1304cso

Kako je već duže vrijeme u politici, Šarić ima poruku i za svoje kolege o vrijednosti i značaju onoga što se sinoć čulo na sceni CNP-a.

- Političari treba da shvate šta za Crnu Goru znači izvesti „Rekvijem“, jer sa ovim djelom Podgorica se svrstala u evropske metropole kulture. Onaj ko može ovo da izvede, on je u Evropi! Raduje me što je publika na pravi način sve prihvatila, a o interpretaciji neka riječ više kažu kritičari. U datim mogućnostima, sve je bilo odlično – dodaje sagovornik Portala Analitika.

Činjenica da je maestro Grigorij Krasko predvodio 70-člani orkestar i još brojniji Crnogorski horski ansambl (koji su pripremale Aleksandra Knežević, Zoja Đurović i Ana Ćosović), te vokalne soliste, bio taj koji je smatrao da se ovo djelo može izveseti u Crnoj Gori, govori u prilog tome da je svjestan i kvaliteta i mana našeg najvećeg instrumentalnog ansambla pred kojim stoji već petu sezonu.

1304cso1

- „Rekvijem“ jeste bila moja zamisao i, u dogovoru sa Mirkovićem, odlučili smo se za ovaj izazov. Nije bilo teško raditi na tome, jer je ovo djelo veoma interesantno. A kada je nešto interesantno, onda ništa nije teško. Naravno, imamo orkestar i hor sa puno mladih članova, pa je bilo manjih problema, ali rad je svakako bio veoma zanimljiv. Moglo je biti bolje na pojedinim mjestima, ali ukupno je bilo veoma uspješno – naveo je dirigent CSO.

On je istakao kako je ovogodišnji A tempo bio kratak, te da je orkestar s dva velika koncerta u samo sedam dana „dokazao da je spreman za takve zadatke“, naročito Orkestarskom svitom broj 3 Petra Iljiča Čajkovskog za koju podsjećada je izuzetno teška za izvođenje.

Nakon prošlogodišnje Devete Betovenove, ovogodišnjeg Verdijevog „Rekvijema“, postavlja se pitanje – što će novo ponuditi muzičari CSO i maestro Krasko.

- Razmišljam da spremimo neku malu operu, primjerenu završetku još jednog festivala. Ovakva prilika zahtijeva jedno djelo koje obuhvata sve muzičke žanrove, za čije izvođenje nije samo bitno da imamo dobre umjetnike ili ansambl, već kako će se svi ti djelovi usaglasiti. Naravno, kad je opera u pitanju, potrebno je imati i dobrog režisera. Opera je svakako veliki izazov, pa – vidjećemo – najavio je dirigent nacionalnog orkestra.

K.J.

Foto: MCCG, CNP/D. Miljanić

Portal Analitika