- U 2017. godini, Kotor APSS se odnosi kritički prema permanentnom u arhitekturi i ispituje njegov značaj, otvarajući novo poglavlje i tematsku cjelinu Privremenog u arhitekturi. Tema je postavljena kao eksperiment za testiranje novih stavova i ideja, a strukture koje će biti njihov rezultat bi trebalo da podstaknu inovativne koncepte, testiraju nove scenarije i drugačiji pristup korištenju javnog prostora. Cilj je da se inicira interakcija i provjeri moguće novo lice javnog prostora, kao kritički osvrt na njegovu decenijsku degradaciju. U prvoj godini Privremenog u arhitekturi, jednonedjeljnu radionicu vodiće hrvatsko-austrijski tim Numen/For Use. Oni će sa grupom studenata i mladih profesionalaca kreirati i realizovati temu „Privremeno“ u vidu instalacije u Starom gradu - ističu organizatori.
Prijave za ovogodišnje izdanje otvorene su do 10. maja za sve mlade profesionalce i studente arhitekture, dizajna i umjetnosti. Potrebno je poslati portfolio i motivaciono pismo koje tretira temu Privremeno u arhitekturi u 500 do 1.000 karaktera na apply@kotorapss.me. Troškove kotizacije i smještaja za sve učesnike koji prođu selekciju pokriva Kotor APSS.
Numen/For Use čine industrijski dizajneri Nikola Radeljković, Sven Jonke i Kristof Kacler koji od 1998. rade na poljima konceptualne umjetnosti, scenografije, industrijskog i prostornog dizajna. U njihovom fokusu je konfigurisanje objekata i koncepata bez unaprijed definisane funkcije, čiji su rezultat više hibridnih i eksperimentalnih radova. Njihove instalacije, karakteristične po izboru materijala i konstrukcije, postavljene su širom svijeta: u Tokiju, Melburnu, Sao Paolu, Beču, Parizu, Berlinu, Rimu, Beogradu, Sarajevu, Zagrebu... Numen/For Use osvajili su i niz internacionalnih nagrada za dostignuća na poljima scenografije i industrijskog dizajna.


Nakon tri uspješne studentske radionice i dvogodišnjeg ciklusa predavanja i panel diskusija, rezultat petogodišnjeg istraživanja KotorAPSS-a biće zaokružen i publikovan u knjizi „Re-Use-Ism“ koja će biti predstavljena na simpozijumu Docomomo sljedeće godine u Ljubljani.
KotorAPSS postoji od 2012. godine kao programski dio festivala KotorART, a pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i Opštine Kotor. Jedini je segment festivala posvećen arhitekturi, a uz preostale aktivnosti i programe KotorART-a postao je značajan činilac razvoja i podrške lokalnoj zajednici i gradu uopšte.
Foto: KotorArt/Kotor APSS