Bozdag je u nizu tvitova rekao da su sve odluke u vezi s referendumom, uključujući žalbe i tvrdnje o krađi, u nadležnosti turske izborne komisije, koja je u srijedu odbila zahteve za poništavanje referenduma.
»Primjedbe na odluke Visoke izborne komisije ne mogu biti iznijete pred bilo koji sud ili vlast, uključujući Državni sajvet i Ustavni sud«, napisao je Bozdag, prenosi Radio Slobodna Evropa
Njegovi komentari uslijedili su nakon što je vodeća opoziciona Republikanska narodna partija (CHP) predala zahtjev turskom Državnom savjetu da poništi odluku izborne komisije da su glasački listići bez pečata važeći.
U Turskoj je u nedelju održan referendum na kojem se odlučivalo o uvođenju predsjedničkog sistema u toj državi, odnosno davanju znatno veće moći predsjedniku Redžepu Tajipu Erdoganu.
Prema nezvaničnim rezultatima, 51,4 odsto birača glasalo je za ustavne promjene, odnosno uvodjenje predsedničkog sistema, dok je 48,6 odsto glasalo protiv.
Posmatračka misija OEBS-a na referendumu u Turskoj saopštila je da je odluka turske izborne da više od milion glasačkih listića bez zvaničnog pečata prizna kao važeće potkopala važne kontrolne mehanizme protiv prevara.
Misija je navela i niz drugih neregularnosti, uključujući zastrašivanje protivnika ustavnih reformi i činjenicu da na glasačkim listićima nije bilo referendumskog pitanja.
Mina