Stoga, kako kaže, NATO insistira da Vlada Crne Gore obezbijedi znatnu podršku za ulazak u NATO, da ne bi bilo naknadnih promišljanja.
- U realnom političkom životu ne možemo znati šta može da se promijeni tokom godina kada je riječ o ulozi i funkciji NATO-a i kako će Alijansa biti prepoznata od javnog mnjenja – izjavio je Radić za Pobjedu.
On ističe primjer Francuske, koja se, kako podsjeća, bila povukla iz vojnih institucija 43 godine, ali je faktički ostala dio saveza. Radić kaže da je Francuska dugo bila aktivna u političkom dijelu NATO-a, pri čemu je uvijek bila prepoznata kao zemlja saveznik.
- Sada su ponovo dio vojnih snaga NATO. To je samo potvrda realnosti politike zapadnih zemalja. One su prepoznale potrebu za savezništvom. Mogu da postoje razni modeli u različito vrijeme, ali NATO i EU imaju zajednički sistem vrijednosti. Francuska je mogla da se povuče iz nekih aktivnosti, ali nijednog momenta nije osporila da su saveznici – kaže Radić.
Činjenica je, ipak, da je Francuska u okviru operacije NATO 1999. godine učestvovala u bombardovanju tadašnje SR Jugoslavije, iako nije bila u komandama višeg nivoa, što dovodi do zaključka da praktično nema ni potpunog ni djelimičnog povlačenja iz NATO prije nego što istekne 20 godina članstva.
(opširnije u Pobjedi)