Kultura

HIT SERIJA „13 REASONS WHY“: (Anti)recept za samoubistvo

Nije tačno da je Netfliks napravio alibi za povrijeđene tinejdžere da sebi oduzmu život. Ipak, nije producirao serijal koji jasno stavlja do znanja da samoubistvo ne smije biti opcija
HIT SERIJA „13 REASONS WHY“: (Anti)recept za samoubistvo
Portal AnalitikaIzvor

Sjetite se osobe u koju ste se prvi put smrtno zaljubili u srednjoj školi. Mislili ste da ćete umrijeti u trenutku kada vas je slučajno pogledala u holu. Onda ste istinski uginuli kada vas je prvi put poljubila. Bili ste uvjereni da nikada nikoga nećete voljeti kao nju. Zato je raskid donio novu vrstu smrti koja vam je do tada bila nepoznata. Kraj sebe i svijeta koji poznajete. Ipak, ništa se nije promijenilo. Vaše „zeleno“ srce i dalje je bilo ubijeđeno da će zauvijek voljeti samo nju.

Sjetili ste se te osobe? E sada zamislite da je preminula poslije vašeg raskida. Izvršila je samoubistvo i ostavila sedam snimljenih kaseta na kojima objašnjava da ste vi jedan od 13 razloga zbog kojih je više nema. Ako pogledate prvu sezonu Netfliksovog hit serijala „13 Reasons Why“ dobićete uvid u to kako biste se osjećali u trenutku tog saznanja.

 

Nepogrešiva tema

Netfliksovci su još jednom nepogrešivo nanjušili temu za privlačenje milionske publike. Dovoljno je samo pogledati zvanične podatke o broju samoubistava djece od 10 do 24 godine u Americi, pa da postane jasno koliko je značajan ovaj problem. Od ukupnog broja preminulih tinejdžera na godišnjem nivou, svaki treći je izvršio samoubistvo, piše u izvještaju CNN. Zato nije ni čudo što je „13 Reasons Why“ podigla toliko prašine i izazvala brojne optužbe psihologa, pedagoga i drugih eksperata zbog romantizovanja samoubistva.

Naravno, istina je uvijek negdje u sredini. Netfliks nije napravio recept za samoubistvo i alibi za povrijeđene tinejdžere da sebi oduzmu život, ali nije ni producirao serijal koji jasno stavlja do znanja da samoubistvo ne smije biti opcija.

„13 Reasons Why“ je hibrid sladunjave naivnosti Paula Koelja i veoma ozbiljne drame. Trinaest epizoda gotovo manipuliše gledaocima tjerajući ih da gledaju dalje i dođu do konačnog saznanja zašto je glavna junakinja, neobična Hana (Ketrin Langford), odlučila da umre.

 

Naopake riječi

Dok epizode odmiču i rasvjetljava se 13 razloga zašto, uvijek se pojavi neki mali detalj koji izvrće priču naopačke. Pitate se da li je djevojka sve izmislila. Vjerujete jednome, a onda prelazite u tabor drugoga. Na trenutke vam Hana djeluje kao glupača koja je napravila magarca od komarca i uništila roditelje i desetak osoba zbog tinejdžerske samoživosti. Ipak, ne prestajete da se nadate da će doći do nekog velikog tvista koji će osloboditi krivice zbunjeno-zaljubljenog Kleja (Dilan Smit) i sve ljude koji su je poznavali.

Preslušavajući kasete mrtve djevojke uranjate u svijet u kom jedna naopako izrečena riječ mijenja sve. Mnogo stvari djeluje naivno i preuveličano, ali to je to što tinejdžeri rade 24 sata dnevno – ćute, slušaju muziku, iznova u glavi vrte scene u kojima su se izblamirali i čaure emocije.

Osoba u koju su zaljubljeni im nije poslala poruku? Možete ironično reći: „Buda kaže život je patnja!“, ali nećete biti u pravu. Ako vi mislite da je ta patnja neuporediva sa „odraslijim“ problemima, to je jedna stvar, ali ne možete tvrditi da „vaš tinejdžer“ istinski ne pati. To je najveće postignuće TV šoua „13 Reasons Why“ – pokazivanje da su sitnice pištolji koji mogu opaliti pravo u srce osjetljivog djeteta.

 

Pobjednik Tvitera

Zbog toga nikoga ne treba da iznenadi podatak da je „13 Reasons Why“ za sada najtvitovaniji serijal ove godine. Od 31. marta od kada je dostupan na Netfliksu pomenut je na Tviteru više od 11 miliona puta. Koliko je popularan vidjećete ako na Jutjubu potražite predivnu himnu metafizičke samoće poslije odlaska voljene osobe, pjesmu „The Night We Met“ Lorda Hurona. Pjesma uz koju plešu Hana i njen „beskorisni Joda“ Klej ima približno pet miliona pregleda i stotine komentara sa objavama iz serije. Prije Netfliksovog projekta imala je „sitnih“ 300.000 pregleda. Tinejdžeri i oni koji se tako osjećaju počeli su da šire citate, kadrove i gifove uz serije zato što su u njoj vidjeli i prepoznali svoje strahove.

Psihičko i fizičko maltertiranje u školama je veliki problem, naročito u Americi. Iako je na momente ušećeren i naivan, serijal može pomoći ranjivim grupama da bolje razumiju svoje i tuđe emocije. Nema ni govora o tome da može povećati broj samoubistava.

Iako je napravljena velika greška – nije jasno rečeno da Hanin postupak ne opravdava nijedna vrsta maltretiranja – kreatori serijala snimili su eksplicitnu scenu rezanja vena koja mora uplašiti svakoga ko je ikada pomislio na samoubistvo. Zato otvorena mogućnost za snimanje druge sezone možda nije toliko loša ideja. Posljedice Hanine odluke su mnogo dalekosežnije od objave imena „krivaca“ za samoubistvo.

M. I.

 

serija2

 

 

Linkovi:

Trejler – https://www.youtube.com/watch?v=JebwYGn5Z3E

Pjesma Lorda Hurona - https://www.youtube.com/watch?v=KtlgYxa6BMU

 

FOTO: indiewire.com / vox.com

 

 

 

 

Portal Analitika