On je kazao da pristupanje Crne Gore NATO-u nije protiv nijedne zemlje, pa ni protiv Rusije.
- Naš interes je da se pridružimo tom krugu, neki bi rekli, najrazvijenijih država. Uvijek smo bili na pravoj strani istorije. Želimo da očuvamo nezavisnost i ne shvatamo zašto je Rusija toliko bijesna. Ne možemo da opravdamo njihovo ponašanje tokom pokušaja državnog udara i pokušaja ubistva bivšeg premijera. Oni se svakodnevno miješaju u unutrašnja pitanja Crne Gore. Za neke stvari nemamo dokaze, ali nam neke druge govore da Rusja stoji iza toga. Možda ćemo u narednom periodu imati neku revitalizaciju odnosa, jer su oni sada na najnižem nivou od 1953. godine – istakao je Bošković na skupu o geopolitičkim i bezbjednosnim izazovima u Jugoistočnoj Evropi, na šestom samitu Evropska Unija - Jugoistočna Evropa, koji se u organizaciji renomiranog londonskog magazina "Ekonomist" održava danas u Podgorici.
Crnogorski ministar je naveo da, kada govori o umiješanosti Rusije, ne govori o ruskom narodu.
- To je sjajna država sa postignućima na mnogim poljima, ali politika ide izvan njihovih granica – naglasio je Bošković i dodao da ne misli da je Rusija umiješana u sve krize u regionu.
Moderator panela, direktor za Evropu časopisa "Ekonomist", Laza Kekić, rekao je da je proveo nekoliko dana na crnogorskom primoriju i da je, uprkos zategnutim odnosima Crna Gore i Rusije, vidio dosta ruskih turista.
Bošković je dalje saopštio da bi članstvo svih zemalja Zapadnog Balkana u NATO-u doprinijelo stabilnosti regiona. Stabilnost i demokratija, prema njegovim riječima, treba da idu zajedno, a ne da jedna ima prednost u odnosu na drugu.
- Želimo da podstaknemo preostale države Zapadnog Balkana da donesu teške odluke i naprave zaokret od Istoka ka Zapadu. Kada cijeli Balkan bude u NATO-u nećemo govoriti o „velikoj Albaniji“, „velikoj Srbiji“, „velikoj Hrvatskoj“... – podvukao je on.
Važna uloga
Robert Pščel iz NATO odsjeka za javnu diplomatiju, ocijenio je da je Jugoistočna Evropa od strateškog značaja za Alijansu. NATO je, kaže on, mnogo uložio da sačuva mir u regionu, pa je namjera tog saveza da i dalje nastavi da djeluje kao garant mira i stabilnosti.

- Za NATO je važno da poštuje princip suverenog izbora u članstvo, da nijedna država ne prisiljava drugu da uđe u savez. Vidimo Crnu Goru kao buduću članicu. To se vjerovatno neće desiti ovog mjeseca, ali hoće ubrzo. Niko nije dao besplatnu pozivnicu Crnoj Gori, vi ste je zaslužili. Crna Gora će igrati važnu ulogu u NATO-u – poručio je on.
Pščel je rekao da NATO mora da se nosi sa „Rusijom kakva jeste, a ne kakvu bismo željeli da je vidimo“.
- Kada vidimo kako vode svoju spoljnu politiku imamo razlog da se zabrinemo.Vrijedan je divljenja način na koji su crnogorske vlasti prevazišle krizu na izborima – podvukao je on.
Primjer za buduće članice
Bivši zamjenik glavnog komandanta Oružanih snaga NATO-a u Evropi, Ser Ričard Širef, ocijenio je da su ratovi devedesetih godina prošlog vijeka ostavili brojne neriješene probleme na Balkanu, a Rusija, prema njegovom mišljenju, pokušava da podrije međunarodne institucije i spriječi integraciju Crne Gore u NATO.
- Potrebno je raditi sa Rusijom kao partnerom, ali zahvaljujući njihovom ponašanju vidimo da oni sebe ne doživljavaju tako. NATO će da donese kolektivnu bezbjednost na ovaj prostor, ali to ne može da učini sam – EU je takođe ključan igrač – naglašava on i dodaje da Crna Gora može puno toga da ponudi Alijansi, prije svega kroz sistem kolektivne bezbjednosti.
On naglašava da je Crna Gora mala država, ali da je primjer za buduće članice NATO-a.
- Od njih očekujem punu političku posvećenost i dobar rad – navodi Širef.
Izvršni direktor Transatlantik centra Jan Leser, rekao je da je Jugoistočna Evropa region koji je izložen brojnim bezbjednosnim rizicima.
- Kina će neće zaustaviti na izgradnji jednog mosta u regionu, već će željeti veće prisustvo. Zbog toga je potrebna šira zaštita. Moramo realno gledati i na Rusiju. Vrijeme nije na njihovoj strani i to treba uzeti u obzir – zaključio je on.
Šesti samit Evropska Unija - Jugoistočna Evropa održava se danas u hotelu „Hilton“ u Podgorici. Tema Samita je: „Evropa razmatra: može li Crna Gora dostići stabilnost i rast“, a o njoj će se govoriti kroz pet odvojenih panela, na kojima će učešće uzeti predstavnici vlada zemalja Jugoistočne Evrope, političkog i akademskog života ovih zemalja i EU, i predstavnici privrede.
Foto: gov.me