Frensis Ford Kopola ušao je u istoriju filma kao reditelj koji se najviše namučio da privede kraju autorsko ostvarenje, klasik „Apocalypse Now“. Njegova lična i profesionalna apokalipsa ovjekovječena je u dokumentarcima, brojnim intervjuima i stručnoj literaturi. Gotovo svaki filmoljupski dvonožac planete zna koliko se borio Kopola, a mnogo ih je manje kojima je poznata odiseja pisca Nila Gejmana da konačno vidi filmsku ili TV adaptaciju svoje knjige „American Gods“.

Bez izvinjenja
Od 2001. godine kada je djelo publikovano, pisac je pregovarao sa mnogim autorima, studijima i TV kućama. Povremeno je objavljivao da je adaptacija u pripremi, a onda novim saopštenjem o odlaganju snimanja nanovo slamao očekivanja fanova. Zato su Gejmanovi čitaoci vijest o saradnji sa Starzom dočekali uz veliku dozu skepse. Vjerovali su da će nešto ponovo biti kako ne treba, pa čak i kada su projekat preuzeli Brajan Fuler (NBC serija „Hannibal“) i Majkl Grin (genijalni film „Logan“). Na njihovu veliku radost, saradnja se nije izjalovila. Štaviše, premijerna epizoda osmodjelnog serijala „American Gods“ pokazala je da je projekat sve vrijeme ležao u rukama kreatora koji su vrlo samouvjereni – možda čak i previse.
Jednočasovna premijera uvela je u svijet novih i starih bogova sočno, glasno i krvavo drsko – bez izvinjenja. Raskomadani udovi, otkinute glave, tjelesa jež-puna strijela, smrskane lobanje, amputirana ruka sa mačem koja leti kroz vazduh i zabija se u srce neprijatelja... Sve na jednom mjestu, a ovo je samo početak spektakl zarad spektakla ili će se krvavi pir umiriti i postati samo jedan od detalja koji odslikava suštinu brutalnog Gejmanovog svijeta.

Epizoda je predstavila glavni rukavac priče i protagonistu Shadow Moona (Riki Vitl), bivšeg prevaranta koji uskoro treba da izađe iz zatvora. Tokom 60-minutne epizode gledali smo kako se oko njega sakupljaju neki od starih i novih bogova, od antike do modernih tekovina 21. vijeka. Shadow još ne zna, a fanovi knjige jedva čekaju da otkrije: on će postati okosnica bitke starog i novog, prošlosti i budućnosti, konzervacije i inovacije, religije i nauke, starosjedelaca i imigranata... Zevsa, Peruna i Tora protiv Tehnologije, Novca, Medija i Slave.
Kreatori serijala odmah udaraju „đonom“ – privlače pažnju kafanskim tučama, pesničenjem, trikovima, krvlju do koljena, košmarnim vizijama sa zloslutnim životinjama, manipulišu emocijama upotrebom sugestivnih muzičkih hitova (kakav kiks sa patetičnim kontekstom u koji je smještena genijalna „Where Did You Sleep Last Night“!), miješaju komediju, dramu i horor, što je posebno teško za varenje u sceni na groblju...
Dvojac izgleda očajnički željno da impresionira originalnim dizajnom, hrabrošću da se uhvati u koštac sa zahtjevnim djelom i unese izmjene u piščev svijet. Autori gore da postanu naši novi televizijski bogovi u eri kada mnogi značajni stvaraoci počinju da se bore za naklonost publike ispred malih ekrana. Žele da ih obožavamo. Ipak, svi udarci đonom su manje važni od glavnih zvijezda serije – Gejmanove ideje i odlično odabranih glumaca.

Ijan Mekšejn krade svaki sekund kao slatkorječivi i spretni prevarant Mr. Wednesday. Pablo Šrajber, poznat po roli u Netfliksovoj seriji „Orange is the New Black“, obećava kao Mad Sweeney, podivljali leprikon koji „bere“ nevidljive novčiće iz vazduha. Shadow je za sada ćutljiv i stoički raspoložen prema haosu koji ga snalazi, ali upravo tako treba da ga igra Riki Vitl prije nego što dobije prostor da pokaže drugu stranu njegove ličnosti.
Međutim, pored svih njih, najjeziviji utisak ostavio je Brus Lengli – Techical Boy, bog tehnologije. Kreatori serije demonstrirali su da imaju hrabrosti da odstupe od originalnog Gejmanovog predloška i prilagodili mladićev lik svojoj viziji. Technical Boy u seriji nije debeli internetski trol, već bolno nadobudni mladić koji izgleda kao da boluje od kompleksa zvijezde socijalnih mreža. Umetnuti su i The Children, njegovi pomagači koji se sastavljaju i dezintegrišu na zapovijed gospodara. Uticaj filma „A Clockwork Orange“ na njihov vizuelni identitet postaje više nego jasan tokom prebijanja Shadowa i pokušaja njegovog vješanja.

U suštini, premijera je svedena na privlačenje pažnje i ostavljanje grimizne vizit karte poslije koje će gledaoci poželjeti da urone u serijal. Otvorila je samo mali prozor u Gejmanov svijet i nagovijestila kako starobogovi i novoboštvo izgledaju iz perspektive kreatora serije. Fuler i Grin imaju još sedam epizoda da pokažu šta su uradili od prve trećine Gejmanove knjige i ispričaju veoma važnu pripovijest o religiji, idolopoklonstvu, bezbožništvu, kulturi sjećanja, identitetu, tačkama topljenja velikih kultura, 21. vijeku...
Kakva moralna bitka vas čeka možete naslutiti već zahvaljujući dva mini govora iz prve epizode, čak i ako nijeste čitali knjigu. U prvom Mr. Wednesday priča Shadowu (a raspravlja sam sa sobom) o tome da li avion pokreće Njutn ili vjera – naučni zakon ili čovjekova sposobnost da povjeruje u njegovu istinitost. Po njemu je svaki tehnološki napredak mizeran u odnosu na religiju zato što i njega, kao sve ostalo, pokreće samo ljudska vjera.
Za razliku od majstorskog prevaranta, njegov oponent Technical Boy vjeruje da je religija obični operativni sistem u kojem su molitve spamovi. Bog tehnologije vjeruje nulama i jedinicama, a ne ljudima i njihovoj vjeri. Zato tako lako šalje Shadowa na vješala. Srećom, jedan magični novčić bačen na grob spasiće ga u finišu epizode i pripremiti za nastavak borbe protiv staro-novih bogova.
Marija IVANOVIĆ
FOTO: slate.com / entertainmentweekly.com / ew.com / digitalspy.com / tvinsider.com