Pored onih iz Crne Gore, Bils je napisao priče i o ličnostima iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Makedonije, Slovenije, Poljske, Slovačke, Češke i Bugarske.
“Jeste li se ikada zapitali ko je izmislio meka kontaktna sočiva? Ili, gdje je pronađen najstariji evropski vampir? Ko je najjači čovjek na svijetu? Prva žena koja je sama preplovila svijet? Ko je u Crnoj Gori postao prvi diplomirani pravnik? Knjiga će odgovoriti na sva ova pitanja i još mnogo toga”, može se naći u ovom izdanju koje afirmiše život kazao je autor Džon Bils.
Sakupio novac
Bils je odštampao prvi primjerak knjige, a za veći tiraž potreban mu je dodatni novac. Preko sajta www.kickstarter. com pokrenuo je kampanju kako bi zainteresovao potencijalne čitaoce. Za uloženih deset funti, Bils je ponudio pdf knjige, a ko uplati 20 dobiće štampano izdanje. Za veće iznose, od 30 funti do 5.500, autor je ponudio brojne pogodnosti, poput digitalnog i štampanog izdanja knjige, majice, postere, mogućnost da ispričate svoju životnu priču i na taj način uđete u enciklopediju itd. Za vrlo kratko vrijeme, štampanje ove knjige podržala su 154 potencijalna čitaoca, pa se autor juče na svom Fejsbuk profilu pohvalio da je sakupio novac potreban za štampanje. Najavio je, takođe, da će ukupni tiraž knjige biti odštampan za mjesec.
Objašnjavajući sadržaj i ideju knjige, Bils je istakao da su Sloveni, iako čine jednu trećinu evropske populacije, kroz istoriju morali da se izbore sa nemilosrdnom represijom i nasilnim carstvima.
“Istorija nije bila ljubazna prema Slovenima, istoričari još manje, iako su ti narodi ispisali bitan dio zajedničke prošlosti. Slovenski narodi su svijetu dali toliko mnogo izuma, kreativnosti, romantike i situacija „napij se i preplivaj Amazon“, da je krajnje vrijeme da bude napisana knjiga koja govori o mnogim njihovim dostignućima”, kazao je Bils.
Ljubavno pismo
U knjizi, koja ima više od 500 strana, Bils je ispisao priče o muzičarima, pjesnicima, špijunima, pronalazačima, revolucionarima, snagatorima, mornarima, fudbalskim klubovima…
“Ilustrovana istorija slovenske patnje je vožnja kroz evoluciju deset slovenskih naroda, od nasilnih srednjovjekovnih kraljeva, pa sve do boraca za slobodu, inovatora, umjetnika, kao i jednog čovjeka koji je golim rukama podizao stoku. Ovo je ljubavno pismo ljudima koji su toliko toga dali 20. vijeku”, ističe Bils.
Objašnjavajući svoje interesovanje za slovenske narode, Džon Bils, koji je inače porijeklom iz Velsa, prisjetio se da je kao osmogodišnjak molio svoju majku da ga nikad ne odvede u Bosnu i Hercegovinu. Bio je, kaže, užasnut slikama rata, koje je svakodnevno gledao na TV-u.
“Petnaest godina kasnije, kad sam ušao u Mostar, svi moji košmari su se ostvarili, ali na najpozitivniji mogući način. Od tada, živio sam u Mostaru, Ljubljani, Beogradu, Pragu…”, kazao je Bils.
Knjigu prate i brojne ilustracije, kao i portreti ličnosti, koje je uradila Aleksandra Tosman. Odlomci iz knjige mogu se pročitati na sajtu www.anillustratedhistoryofslavicmisery. wordpress.com, a u poglavlju o Crnoj Gori Bils je objavio priču o Šćepanu Malom.
Pobjeda