XVI Međunarodni festival klapa - Perast, ove godine je u znaku Priča o moru, programa koji podsjeća na život Bokelja iz doba jedrenjaka, klapskih pjesama, priča o čuvenim pomorcima Boke, odabrane poezije i tradicionalnih folklornih plesova. Istoimenim koncertima 3. juna u Herceg Novom, 10. juna u Budvi i 18. juna u Tivtu, najavljuju velika finala festivala u Perastu - 30. juna za ženske i 1. jula za muške klape. Čak deset novih klapskih kompozicija biće premijerno izvedeno tokom ove dvije noći, na kojima će učestvovati neke od najpoznatijih klapa Crne Gore i regiona - Alate, Assa voce, Bellezze, Castel Nuovo, Skontradure, Bure, Stentorije, „Filip Dević“, Morbin i Pinguentum.
XXV Kotorski festival pozorišta za djecu koji će biti održan od 1. do 12. jula, biće i najbogatiji do sada. Publika će moći da uživa u 20 predstava za djecu i mlade. Ovo ljetnje rođendansko slavlje počeće plesnim audio-vizuelnim performansom gostiju trupe „Roseland Musical“ iz Barselone koji su adaptirali „Putovanje u središte Zemlje“ Žila Verna. Festival je i za 25. izdanje pripremio bogat prateći program, u okviru kojeg će djeca i mladi, na likovnoj, muzičkoj, književnoj i drugim radionicama moći da izraze svoju kreativnost. Edukativni karakter većine programa preporučuje Kotorski festival pozorišta za djecu svim roditeljima koji razmišljaju šta je najbolji ljetnji kulturno-umjetnički sadržaj za njihovi djecu. Publiku očekuje mnoštvo zanimljivih programa koji će ovog ljeta da pokrenu talas dječije kreativnosti u Kotoru - gradu iz bajke!
XVI Don Brankovi dani muzike počeće tradicionalno na Dan državnosti, 13. jula, i do 14. avgusta na 16 izuzetnih koncerata predstaviti domaće i inostrane umjetnike na više lokacijama širom Kotora i Boke. Festival nastavlja tradiciju njegovanja i promocije savremenog stvaralaštva novim djelima, a dva nova inspirisana su lokalnom tradicijom. Djelo „Varijacije na temu Bokeljskog kola“ potpisuje šest kompozitora iz regiona, a biće prikazan i film Dušana Vulekovića inspirisan upravo tradicijom Kola, Bokeljske mornarice i samim gradom. Nakon uspješne audicije za članove Festivalskog orkestra KotorArt-a, ovaj sastav nastupiće sa eminentnim dirigenitma i solistima. Bogat program Festivala čine i nastupi trojice najvećih violinista sa naših prostora - Nemanje Radulovića, Romana Simovića i Stefana Milenkovića, povratak svjetski poznatog gitariste Miloša Karadaglića na izvođačku scenu i brojni drugi programi na kojima će se čuti svi - od đaka Muzičke škole „Vida Matjan“, preko gostiju iz Berlinske filharmonije, do Valentine Lisice, najveće svjetske YouTube zvijezde klasične muzike. Završnica festivala povjerena je Crnogorskom gitarističkom duu - Danijelu Ceroviću i Goranu Krivokapiću – čija dva albuma sa Bahovim Engleskim svitama konačno ima svoju promociju i u Crnoj Gori. Na off-koncertima publika će imati prilike da čuje izuzetne vokale Amire Medunjanin, Bisere Veletanlić i Gabi Novak, te trojicu najboljih džez pijanista regiona: Bojana Zulfikarpašića, Matiju Dedića i Vasila Hadžimanova.
VI KotorAPSS biće održan u Kotoru od 15. do 22. jula. Tokom pet godina postojanja, ova manifestacija se profilisala kao platforma za promišljanje o arhitekturi i centar neformalne edukacije u ovom dijelu Evrope, pozicionirajući Crnu Goru na arhitektonskoj mapi Evrope i svijeta. Tokom prethodnih godina, fokus rada ljetnje škole arhitekture KotorAPSS bio je RE-USE – ponovno korištenje zapuštenih objekata jugo-moderne, industrijskih zona i gradskih prostora, uz gostovanje 60 predavača, najistaknutijih imena na svjetskoj arhitektonskoj sceni. U 2017. godini, APSS se odnosi kritički prema permanentnom u arhitekturi i ispituje njegov značaj, otvarajući novo poglavlje i tematsku cjelinu Privremenog u arhitekturi. Tema je postavljena kao eksperiment za testiranje novih stavova i ideja, a strukture koje će biti njihov rezultat bi trebalo da podstaknu inovativne koncepte, testiraju nove scenarije i drugačiji pristup korištenju javnog prostora. Planirano je da jednonedjeljnu radionicu vodi hrvatsko-austrijski tim Numen/For Use. Oni će sa grupom studenata i mladih profesionalaca raditi na instalaciji u Starom gradu.
VII Pjaca od filozofa, koju su do sada posjetili neki od vodećih filozofa današnjice - Antonio Negri, Đorđo Agamben, Mihail Riklin i Đani Vatimo – na programu je od 24. do 26. jula. Krovna tema je „Piratska utopija“, prema novoj knjizi Brusa Sterlinga, jednog od najpoznatijih pisaca naučne fantastike, koji će biti i glavni ovogodišnji gost. Roman govori o kratkom periodu kada je pjesnik i „duhovni otac“ fašizma D’Anuncio vladao Rijekom, a taj grad je postao prava „piratska utopija“ u kojoj su živjeli i stvarali ne samo fašisti, već i nadrealisti, špijuni, zločinci i utopisti. O kotorskim i ulcinjskim piratima, uz Sterlinga, govoriće i Andrej Nikolaidis, kao i sam urednik Pjace od filozofa, Srećko Horvat.
Podsjećamo, u prošloj godini, u okviru svih segmenata KotorArt-a, predstavilo se više od hiljadu umjetnika, priređena su 254 raznolika programa koje je pogledala publika od oko 45 hiljada gledalaca, što ga svrstava u najposjećenije festivale u regionu. Od objedinjavanja kotorskih ljetnjih kulturnih događaja u multidisciplinarni festival KotorArt 2009. godine, programe festivala vidjelo je više od 200.000 gledalaca, priređeno je više od 1.000 različitih programa u kojima je učestvovalo blizu 10.000 umjetnika iz svih krajeva svijeta.
Festival se tradicionalno odvija pod pokroviteljstvom Opštine Kotor, Ministarstva kulture i UNESCO-a, uz saradnju sa brojnim lokalnim i nacionalnim partnerima.