Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • Čirgić: Za putne troškove osiguranika skoro četiri miliona, pratioca plaćaju i za vađenje krvi

Čirgić: Za putne troškove osiguranika skoro četiri miliona, pratioca plaćaju i za vađenje krvi

Postojećim propisima nije precizno definisano u kojim slučajevima se mogu nadoknaditi putni troškovi osiguranicima koji idu na liječenje ili dijagnostiku u drugu opštinu i odobriti pratilac. Zbog toga će, kaže direktor Fonda za zdravstveno osiguranje Sead Čirgić, ubrzo izraditi novi pravilnik o putnim troškovima, ali i inicirati određene izmjene Zakona o zdravstvenom osiguranju. Tvrdnju da u tu oblast treba uvesti red, on potkrepljuje činjenicom da je po tom osnovu Fond lani isplatio skoro četiri miliona eura.
Čirgić: Za putne troškove osiguranika skoro četiri miliona, pratioca plaćaju i za vađenje krvi
Portal AnalitikaIzvor

– Za putne troškove u 2016. godini isplaćeno je oko 3,88 miliona eura, što je za oko 20 odsto više u odnosu na dvije prethodne godine. Od tog iznosa samo za pratioce osiguranika izdvojeno je 1,73 miliona eura – kazao je Čirgić za Pobjedu.

- Putni troškovi porasli su u svim gradovima, najviše u Pljevljima za gotovo 100.000 eura, Nikšiću, zatim u Rožajama, Herceg Novom i Ulcinju za oko 60.000 – kaže Čirgić. Neophodne kontrole Prema njegovim riječima, zdravstvene ustanove nijesu sprovodile neophodne kontrole, pa su izabrani ljekari bez ograničenja pisali upute za pratioce. Kako bi spriječili nastavak takve prakse, Čirgić kaže da će pokušati i softverski da ograniče izdavanje uputa za pratioca onamo gdje oni nijesu predviđeni, ali i generalno za putne troškove. U Fondu kažu da je odobravanje pratioca definisano zakonom, ali se u praksi izabrani doktori toga ne pridržavaju, jer nijesu upoznati sa tim. Odobravanje pratioca takođe nije ograničeno niti vezano za odgovarajuća stanja tako da se npr. za vađenje krvi u cilju osnovnih analiza kod zdrave populacije npr. u postupku IVF-a (vantjelesna oplodnja) odobrava pratilac.

Problem, kako naglašava Čirgić, nijesu samo pratioci već i slanje pacijenata u druge gradove radi obavljanja laboratorijske dijagnostike. U izvještaju Fonda navodi se da laboratorijska dijagnostika ne funkcioniše u nekim zdravstvenim ustanovama kako je projektovano, odnosno da putuje uzorak, a ne pacijent. Tako se, recimo, u Domu zdravlja Nikšić trećina putnih troškova odnosi na laboratorijske pretrage u KCCG Uzorak umjesto pacijent Umjesto da se oni sakupljaju i da vozač nosi sve te uzorke do zdravstvene ustanove gdje treba da se rade analize, putuju putnici i to sa pratiocima.

 – Pravo na samo izbor doktora, a time i izbor ustanove u koju će biti upućen, onemogućava bilo kakva ograničenja u izdavanju uputa doktoru specijalisti. To je nedopustivo – rekao je Čirgić, naglašavajući da će Fond ubrzo organizovati sastanak sa direktorma domova zdravlja kako bi im ukazali na ove probleme. On smatra i da će smanjenju putnih troškova doprinijeti i aktivnosti Ministarstva zdravlja na projektu centralnog zakazivanja koji bi ubrzo trebalo da bude uspostavljen.

Statistika Fonda pokazuje da je u toku 2016. izdato 61.341 uput za bolničko liječenje i 857.095 uputa doktoru specijalisti. – Od ukupnog broja 857.095 uputa za doktora specijalistu 77 procenata uputa ili 659.005 je izdato za doktora specijalistu u mjestu, za doktora specijalistu u najbližoj bolnici ili za specijalnu bolnicu, dok je 23 odsto uputa ili 198.090 izdato za neku od opštih bolnica ili KC koja je van mjesta ili nije najbliža zdravstvena ustanova i produkovala je putni trošak– kaže se u dokumentu. U izvještaju Fonda se, između ostalog, navodi da je zakazivanje specijalističkih pregleda, kao i dijagnostičkih procedura od strane izabranog doktora potrebno posmatrati sa aspekta generisanja putnog troška kako bi se utvrdili svi problemi i predložile mjere za unapređenje. 

Pobjeda

Portal Analitika