Kultura

Omaž filmu i nekim drugim vremenima

Knjiga "Razgovori o filmu" filmske i televizijske rediteljke Marije Perović objavljena je u izdanju podgoričke kuće Nova knjiga. U razgovoru za Dnevne novine Perović govori o djelu koje je nastalo na osnovu televizijskih emisija iz kulture, ukusu crnogorske publike i narednim projektima.
Omaž filmu i nekim drugim vremenima
Portal AnalitikaIzvor

“Knjiga ‘Razgovori o filmu’ je dugo spremana i jedna od dilema u razgovorima sa izdavačem Predragom Uljarevićem i urednicom Jelenom Krsmanović je bila da li se u knjizi predstaviti kritikama, esejima ili ovom formom. Knjiga je nastala na osnovu autorskih televizijskih emisija koje sam prije više od jedne decenije radila na podgoričkoj TV IN i beogradskoj TV Avala i predstavlja omaž svim gostima emisije, ne samo odabranim, jednom drugom vremenu kada govorimo o televizijskim konceptima, ali i publici. Moja želja je bila da skrenem pažnju na široki i sveobuhvatni značaj filma”, kaže Perović u čijoj se knjizi nalaze razgovori sa Milenom Dravić, Gorčinom Stojanovićem, Evom Ras, Nevenom Daković, Goranom Markovićem, Predragom Ejdusom…

“To su ljudi koji su iz raznih aspekata i na razne teme promišljali o filmu. Od prevođenja, preko razgovora o nekim od značajnih autora koji pripadaju filmskoj industriji, do žanrova i zanata na filmu. Film prikazan u emisiji je povod za temu, a teme su segmenti kroz koje je podijeljena knjiga. Svi dodaci su ‘zabavni’ i prilagođeni svakoj publici, te je jedan od komentara recenzenata Vuka Vukovića i Dragana Jovićevića, da su ‘fusnote’ ne samo fusnote već nešto što dopunjuje i oplemenjuje sadržaj”, objašnjava Perović i dodaje da je koncept knjige takav da se iz svakog razgovora izvuče “pametna rečenica”.

“Predlažem da, nakon čitanja, svako odabere po jednu. ‘Zašto je film umjetnost? Pa upravo zato što vam ne treba tri mjeseca i trideset kamera da ubijedite nekog da je susret dva ljudska lica veličanstven događaj i šta se njima može desiti. Za to je potreban jedan dobar scenarista, dobar reditelj i bar dva dobra glumca. To je to.’ Izdvajam rečenicu Gorčina Stojanovića, koji ističe film kao kontakt. Izgubili smo potrebu za kontaktom i razgovorom, svako priča svoju priču”, ističe Perović.

Zaglupljivanje publike

Govoreći o tome koliko se ukus crnogorske publike promijenio tokom protekle decenije, Perović kaže da duboko vjeruje da ukus publike formira sadržaj koji joj se “nudi”.

“Ove emisije su u Crnoj Gori i Srbiji išle u popodnevnom terminu, uspijevale su da se izbore za rejting i da traju. Nikada neću zaboraviti dobacivanje navijača iz grupe koja se vraćala sa utakmice Crvena zvezda Partizan, da su emisije super. Kada formiramo publiku, ne treba da podilazimo onome što se smatra komercijalnim, jer je publika pametnija od nas. Ali sadržajima kojima se publika zaglupljuje i svođenjem ponude na red kuvanja, red šminkanja, pa red vulgarnosti u bilo kom od dužih ili kraćih političkih formata, zaboravljamo da smo nekada imali televizije sa obrazovnim, školskim i programima iz kulture”, kaže Perović dodajući da su njena iskustva sa publikom uvijek pozitivna i iznenađujuća, te da danas postoji anonimna i “hejterska” publika kroz komentare na portalima.

Ona se osvrnula i na stanje na crnogorskoj filmskoj sceni ističući da su se u periodu od deset godina iškolovale neke generacije studenata, te da su se na medijskoj kulturnoj sceni desile “neke dobre produkcije”.

“Štampani i televizijski mediji su odustali od napretka jer podilaze političkoj sceni, nebitna je opcija. Tako da se prostor za promociju kvalitetnih proizvoda smanjuje. Ali, nije to tako samo u Crnoj Gori i regionu, tako je svuda… Ipak, sada je lakše napraviti krugove posvećenih i nezainteresovanih, jer ih je više, samo moraju da se hrabro drže djelovanja i da ne odustaju. Danas generacije lakše odustaju, a napredak je u neodustajanju”, smatra crnogorska rediteljka.

Na kraju kaže da trenutno radi na filmu “Hotel Boka”, seriji sa ženskom tematikom i da očekuje rezultate novih konkursa.

“Ne znam da li se to može nazvati trenutnim, ali posljednje tri godine radim na dugometražnom igranom filmu Hotel Boka. A kako film obuhvata period od 1913. do 1979. godine, onda tri godine jesu male. Radim na još jednoj seriji sa ženskom tematikom, aktuelnom i duhovitom, koja se bavi grudima kroz majčinstvo, kancer, prijateljstvo… Aplicirali smo na konkurs Javnog servisa TVCG. I sa velikom radošću očekujem ‘Kauboje’, koprodukciju Centra za kulturu Bijelo Polje i Gradskog pozorišta Podgorica, u pozorištu naredne sezone”, zaključila je Perović.

Dnevne novine

Foto: Bar info

Portal Analitika