„Ističemo da sprovođenje postupka legalizacije ne abolira vlasnike tih objekata od krivične odgovornosti za djela građenja bez građevinske dozvole ili suprotno građevinskoj dozvoli, ukoliko se ista utvrdi u sudskom postupku. Podsjećamo na to da je upravo Ministarstvo održivog razvoja i turizma 2008. godine iniciralo zakonsko prepoznavanje građenja bez građevinske dozvole kao krivičnog djela“, saopštavaju oni.
Shodno Krivičnom zakoniku, za sve one koji grade bez građevinske dozvole i time trajnije mijenjaju i uništavaju prostor, predviđene su kazne zatvora od šest mjeseci do pet godina. Pored toga, lica koja protivno propisima o izgradnji objekata, planiranju i uređenju prostora priključe ili dozvole da se na tehničku infrastrukturu (elektroenergetsku, vodovodnu, kanalizacionu i putnu) priključi gradilište, objekat u izgradnji ili građevinski objekat za koji nije izdata građevinska dozvola, kazniće se zatvorom od tri mjeseca do tri godine, dodaje se.
„Kada je riječ o Glavnom gradu Podgorica,podsjećamo da je 2014. godine izrađen kosi orto-foto snimak, ali i da je u periodu 2010-2011. godine takođe izrađen orto-foto snimak teritorije Crne Gore. Na osnovu ovih evidencija vrlo je lako dokazati da li je učinjeno krivično djelo bespravne gradnje, odnosno da li je objekat postojao u prostoru u određenom trenutku.
Takođe, što se tiče procedure legalizacije, shodno usvojenim rješenjima koja će se primjenjivati, u slučaju nepodnošenja zahtjeva za legalizaciju utvrđena je obaveza plaćanja naknade za korišćenje prostora, čiju visinu i kriterijume propisuju jedinice lokalne samouprave uz saglasnost Ministarstva.Osim toga, predviđene su prekršajne sankcije i naravno mogućnost utvrđivanja uvećanih poreskih stopa za bespravne objekte shodno Zakonu o porezu na nepokretnosti, čije je utvrđivanje u nadležnosti jedinica lokalne samouprave“, zaključuje se iz Ministarstva.