Kultura

ROĐENDAN HARIJA POTERA: Polijetanje sa peronadevet i tri

Bez obzira na to da li ste okorjeli fan ili antipoterovac koji recituje popularnu pjesmicu „Gospodar prstenova je bolji“, ne možete poreći ogroman uticaj franšize Dž. K. Rouling na pop kulturu. Svakih trideset sekundi jedan Normalac počne da čita „Harija Potera“!
ROĐENDAN HARIJA POTERA: Polijetanje sa peronadevet i tri
Portal AnalitikaIzvor

U svijet magije kročila sam kada sam imala 11 godina. Za Božić sam dobila knjigu „Hari Poter i kamen mudrosti“, prvi dio istoimenog serijala Dž. K. Rouling. Danima sam odbijala da je otvorim, ljuta na majku jer meni, odrasloj (!), kupuje bajke a ne „ozbiljno“ štivo. Prvi utisci često zalijepe žestok šamar, panije ni čudo što mi je već petnaestak godina božićna čarolija nezamisliva bez obnavljanja poterovskog gradiva.

U junu 1997. godine, sa King Kros stanice i perona devet i tri četvrtine, krenuo je voz, noseći milione na desetogodišnje putovanje od djetinjstva do mladosti.Za to vrijeme, Rouling nam je podarila sedam magičnih knjiga koje su pretočene u popularnu filmsku franšižu. Dvadeset godina kasnije, činjenice kažu da svakih trideset sekundi jedan Normalac počne da čita Hari Poter serijal.

01-korica-prve-knjige-iz-serijala-hari-poter

Čitanje je kul

Bez obzira na to da li ste okorjeli fan, koji je barem jednom u životu pokušao da upali svjetlo sa „Lumos“, ili antipoterovac koji na pomen franšize počne da recituje popularnu „Gospodar prstenova je hiljadu puta bolji“ pjesmicu, ne možete poreći multiplikovane efekte koje je serijal imao na pop kulturu.

Iako je ova vrsta epske literature postojala godinama unazad („Gospodar prstenova“, „Točak vremena“), Hari Poter je bez sumnje prva saga koja je epski storiteling iznijela pred mejnstrim čitaoce. Za razliku od Tolkinovih djela, čarobnjačka priča napisana je stilom koji je dostupan većini „rekreativnih“ čitalaca koji ne žele da se zamaraju teškom prozom.

Rezultat je popularizacija čitanja, pogotovo u mlađoj populaciji, što je dovelo do toga da se čitanje vrati na policu sa kul stvarima. Hari Poter je uspio da postane 

globalni književni fenomen, u svijetu u kom se kultura dijeli na male niše. Povezao je čitaoce i filmske fanatike uprkoz starosnim, socijalnim i svim drugim razlikama.

02-ilustrovano-izdanje-kamena-mudrosti

Konglomerat tema

Konglomerat tema i žanrova „Hari Poter“ jedna je od rijetkih franšiza kojesu odredile generaciju, poput Bitlsa šezdesetih ili „Ratova zvijezda“ kasnih sedamdesetih godina.

Premda nije svaki tinejdžer slušao Bitlse ili imao želju da postane Džedaj, činilo se da je, između 1998. i 2007. godine, Hari Poter talas zapljusnuo više od jedne generacije. Iako nije riječ o prvom serijalu koji je inspirisao različite vidove transmedija storitelinga (obožavaoci „Zvjezdanih staza“ su u to doba iza sebe imali decenije organizovanih događaja), jeste zaslužan za prvo od većih okupljanja u eri interneta.

Rođeni su sajtovi poput Maglnet i Probušeni kotao, koji su postavljali fotografije, fikciju za fanove i dnevne vijesti, dok su potkastovi kao Maglkast i Poterkast posvetili stotine epizoda analiziranju franšize. Moj favorit je svakako Pottermore jer, osim što mogu da pratim novosti, redovan sam student na Hogvortsu, imam štapić kupljen kod Olivandera, ljubimac mi je sova, a Napitke rasturam kao pravi štreber.

05-sesir-koji-razvrstava

Magični rok

Ni svijet muzike nije ostao imun na Potera. Nastao je novi muzički žanr pod nazivom „magični rok“ ili „mrok“ koji proslavlja serijal. Jednostavno se ne možete smatrati okorjelim fano, ukoliko makar jednom nijeste pod tušem zapjevali pjesmu benda Vrbe o tajnoj ljubavnoj vezi Potera i Melfoja.

Generacija koja je zapala u poterovsko ludilo uspjela je da pretvori vještinu za okupljanje obožavalaca u karijeru. Henk i Džon Grin sadaupravljaju onlajn carstvom, ali njihov prvi uspjeh bila je pjesma „Accio Deathly Hallows“.

Filmska franšiza, podijeljena u osam djelova, izazvala je novi talas groznice koji se uvukao u svaki kutak svijeta i omogućio da čarobni svijet Dž. K. Rouling 

dopre do svakog homo sapiensa. Dok prva tri filma/knjige pripovijedaju bajkovitu priču, nastavci postaju sofisticirano mračniji. 

04-artwork-poter-i-melfoj

Saga o ljubavi

Iz ugla nekog ko je otkrio magiju kada je imao 11 godina, kao i Hari Poter, ne mogu da odagnam osjećaj da je serijal rastao i mijenjao se uporedo sa čitavom poter-generacijom. Ipak, jedna nit je ostala ista, čineći esenciju djela koje filmovi prenose - neprekidna borba dobra i zla, lični izbori i ljubav kao najjači poznati oblik magije za koji čarobni štapić nije potreban. Hari Poter nije ljubavna priča, ali jeste saga o ljubavi koja dolazi u najrazličitijim oblicima i u koju smo se, htjeli to ili ne, zaljubili do ušiju. 
Dvadeset godina kasnije, ne postoji osoba koja nije čula za Džoan K. Rouling i najpopularnijeg čarobnjaka na svijetu. Dvadeset godina kasnije, sigurna sam da ne bih bila ista osoba bez serijala uz koji sam odrasla, u koji sam duboko vjerovala i koji me je, na različite načine, oblikovao. U čast rođendana sage koja je obilježila 21. vijek, ispijmo po čašu ukusnog krem piva i zaronimo u svijet u kom su Normalci samo usputna pojava! Anja DROBNJAK

Zahvalnica osmogodišnjoj Alisi

Za književnu i filmsku zaostavštinu „Hari Poter“ zahvalnicu dugujemo osmogodišnjoj Alisi. Daleke 1997. godine, izdavačka kuća Bloomsbury prihvatila je da objavi prvi dio serijala, nakon što je direktor čitanje prvog poglavlja povjerio svojoj ćerki. Ipak, to ih nije ubijedilo da u rukama imaju bestseler. Beri Kaningem, urednik Roulingove, dao joj je savjet da pronađe stalan posao zato što je nemoguće zarađivati za život pisanjem knjiga za djecu. Nije ni slutio da razgovara sa prvim piscem kom je baš to pošlo za rukom...

06-hogvortske-kuce

Normalac u Oksfordskom rječniku

Riječ „muggle“ koja označava Normalca, odnosno osobu koja ne može da se bavi magijom, uvrštena je u Oksfordski rječnik 2003. godine. Ako ikada naiđete na antipoterovca, slobodno se poslužite ovom odgovarajućom i sasvim validnom uvredom.

Stiven King nam čuva leđa

Preko 450 miliona rasprodatih knjiga, prevedenih na 69 jezika učinile su Harija Potera brendom koji je „težak“ 15 milijardi dolara, a Roulingovu prvim piscem koji je uspio da se obogati pisanjem literature za djecu. Nakon njenog uspjeha, pokrenuta je lavina drugih djela fantazije, usmjerenih prvenstveno ka tinejdžerima. Ljubitelji franšiza kao što su „Sumrak“, „Divergentni“ i „Igre gladi“, naklon duguju upravo Izabranom. Kako malo hejta nikom ne škodi, ako se sjetimo jedne od omiljenih poterovskih referenci koja se odnosi na dijalog profesora Dambldora i Snejpa, jasno je da je Roulingova napisala perfektnu ljubavnu priču koristeći pet riječi. Stefani Majer to nije nije mogla u četiri knjige. Ako ne vjerujete ovom sudu, znajte da nam Stiven King čuva leđa.

Anja DROBNJAK

FOTO: amazon.com / typeset-beta.imgix.net / pinterest.com / imgur.com

Portal Analitika