Svijet

Njujork magazin: Kardinal Pel je sociopata i bezosjećajni zlostavljač

Kardinal Džordž Pel, treći čovjek Vatikana, optužen u Australiji za zlostavljanje maloljetnika, pravi je primjer sociopatske ličnosti sa dugom istorijom poricanja, klevetanja drugih i bezosjećajnosti, piše "Njujork magazin".
Njujork magazin: Kardinal Pel je sociopata i bezosjećajni zlostavljač
Portal AnalitikaIzvor

Iako je prije 15 godina optužen za zlostavljanje dvanaestogodišnjeg dječaka, slučaj je odbačen zbog "nedostatka dokaza", mada je sud zaključio kako je žrtva "iskreno svjedočila",piše američki magazin.

Godinu dana kasnije, papa Jovan Pavle Drugi proglasio ga je kardinalom, a prošle godine objavljena je knjiga "Kardinal: Uspon i pad Džordža Pela", u kojoj nove žrtve daju svoje iskaze.

Prije dvije godine, australijska TV stanica "Kanal 9" prikazala je reportažu, u sklopu emisije "60 minuta", o seksualnom zlostavljanju maloljetnika u katoličkoj crkvi.

Kardinala Pela je policija ispitivala u Rimu u oktobru prošle godine, a sada je optužen za višestruko zlostavljanje djece, uključujući i silovanje.

Njegovo ime povezano je sa slučajevima pedofilije u Crkvi još od sedamdesetih godina prošlog vijeka, kad je bio vikar u australijskoj saveznoj državi Viktoriji.

Kardinal Pel je bio u krugu prijatelja sveštenika Džeralda Ridsdejla, koji je 1994. godine osuđen na 18 godina zatvora zbog zlostavljanja 118 mališana dok je bio sveštenik u gradiću Mortlejk u Viktoriji.

Pel je branio i podržavao Ridsdejla, koji je silovao čak i dvojicu svojih nećaka.

Mediji sada tvrde da je kardinal Pel znao za to, iako je novinarima tvrdio drugačije i optuživao ih za kampanju za narušavanje njegovog ugleda.

Dejvid, jedan od dvojice nećaka, svjedočio je protiv Ridsdejla pred Kraljevskim odborom u Australiji, o tome kako ga je ujak zlostavljao od 11. do 15. godine života, zbog čega se u odrasloj dobi obratio kardinalu Džordžu Pelu za pomoć.

Nazvao je telefonskim putem kardinala Pela, moleći ga da mu pomogne, kako bi dokazao Ridsdejlovu krivicu.

Međutim, nakon što mu je objasnio zbog čega ga zove, kardinal Pel je Dejvida hladnokrvno pitao - "Šta treba da uradi kako ne bi dalje pričao o tome šta mu je Ridsdejl radio?".

Postoji samo jedan problem u postupku dokazivanja zločina vatikanskog ministra finansija kardinala Džordža Pela - nedostatak fizičkih dokaza zbog velike vremenske distance, pa su glavni dokaz svjedočanstva žrtve.

Mnogo je alarmantniji problem brojnost zataškanih slučajeva seksualnog zlostavljanja u Katoličkoj crkvi od pedesetih do sedamdesetih godina prošlog vijeka, upozorava "Njujork magazin".

Mnogi osumnjičeni zlostavljači dogurali su do visokih pozicija unutar Katoličke crkve i, poput Pela, uspješno su se branili od optužbi.

Najozloglašeniji među njima bio je Marsial Masiel, osnivač Hristove legije, kojeg su štitili papa Jovan Pavle Drugi i Benedikt Šesnaesti, ali i brojni ugledni teolozi i konzervativci koji su tvrdili da je Masiel častan čovjek.

Ako australijski sud dokaže da je kardinal Pel kriv, to će biti prelomna tačka za katoličanstvo i papu Franju, koji se još nije ogradio od Pela, smatra Endrju Saliven, kolumnista "Njujork magazina".

- Papa Franjo je poznat po milosti. Neka pokaže milost prema djeci koja su pretrpjela zlostavljanje - navodi Saliven.

 

Portal Analitika