Politika

Šta podrazumijeva poslanički imunitet u evropskim zemljama?

Parlamenti evropskih zemalja, uključujući region, nemaju jedinstven model parlamentarnog imuniteta, već postoje velike razlike u načinu definisanja i ukidanja tog instituta. Pojedine države imaju detaljna pravila vezana za imunitet i njegovo ukidanje, a u nekim zemljama gotovo da su ona potpuno odsutna.
Šta podrazumijeva poslanički imunitet u evropskim zemljama?
Portal AnalitikaIzvor

To se navodi u dokumentu „Kriterijumi i procedure ukidanja parlamentarnog imuniteta od krivičnog gonjenja“, kojeg su uradili Istrazivački centar Parlamentarnog instituta i Skup- ština Crne Gore. Poslanički imunitet je izuzeće od nadležnosti, odgovornosti ili obaveze podvrgavanja autoritetu ili poštovanju njegovih normativnih zahtjeva. Svrha mu je zaštita poslanika od gra- đanskog ili krivičnog prava.

U pojedinim zemljama propisan je rok da parlament mora odlučiti o zahtjevu za ukidanje imuniteta u roku od tri mjeseca, dok u nekim zemljama nije definisan taj period. Parlamenti u pojedinim zemljama o ukidanju imuniteta raspravljaju na zatvorenim sjednicama, kao što je slučaj u Albaniji, dok u nekim državama je potrebno da se odluka donese u punom sastavu, kao što je u Hrvatskoj.

Praksa Evropskog parlamenta

 

 Poslovnikom Evropskog parlamenta predviđeno je da poslanici uživaju povlastice i imunitet, koji su utvrđeni Protokolom o povlasticama i imunitetima EU. Imunitet nije lična povlastica poslanika već garancija nezavisnosti Evropskog parlamenta kao cjeline i njegovih poslanika. Svi zahtjevi za ukidanje imuniteta ocjenjuju se u skladu sa odredbama Protokola EU o povlasticama i imunitetima.

Poslanik, u slučajevima u kojima je donesena odluka da se ne zaštite povlastice i imunitet, može uz podnošenje novih dokaza podnijeti zahtjev za preispitivanje odluke. Zahtjev za ponovno razmatranje nije dopušten ako je postupak pokrenut protiv odluke na osnovu člana 263 Ugovora o funkcionisanju EU ili ako predsjednik smatra da novi dokazi nijesu dovoljno utemeljeni da opravdaju ponovno razmatranje.

Poslanici uživaju imunitet na teritoriji svoje države koji je priznat poslanicima parlamenta te države, zatim imunitet na teritoriji bilo koje druge države članice, koji je zaštita od svake mjere zadržavanja i od sudskih postupaka. Na isti način imunitet se primjenjuje na poslanike tokom putovanja do mjesta ili od mjesta zasijedanja parlamenta. Ako je poslanik zatečen u vršenju krivičnog djela, nije moguće pozivanje na imunitet te u tom slučaju Parlament može ostvariti pravo na ukidanje imuniteta poslaniku.

Opširnije u Pobjedi

 

Portal Analitika