Kultura

Barski ljetopis: Predstavljeni "Meandri" Marije Tošković

Tridesetak grafičkih radova Marije Tošković, objedinjenih nazivom „Meandri“, prvi put su sinoć izloženi u Galeriji „Velimir A. Leković“ u okviru 30. Barskog ljetopisa.
Barski ljetopis: Predstavljeni "Meandri" Marije Tošković
Portal AnalitikaIzvor

Kako je kazala, radovi referiraju na „živu vodu, tokove nas samih, koji nas vode ka sopstvenim nepoznatim i neotkrivenim prostorima“.

- To je ona jaka bujica koja u svakome od nas postoji i koja s vremena na vreme napravi neku okuku. Svi smo u nekom trenutku imali takvu okuku i životu i znamo da je prepoznamo. Ona je čak nalik muzici - kao što se u njoj simfonija ili sonata vraćaju uvek istoj temi, samo na drugačiji način da bi se napravila jednu harmoničnu cjelinu. To su „Meandri“ - objasnila je ona, inače ćerka poznatog umjetnika Uroša Toškovića.

Takođe je navela da je u ciklusu „Bestijarijum“ opisivala odnos između čovjeka i životinje, u „Plimama“ je to „jedan trenutak prelivanja, naviranja u nama“, dok su „Meandri“ rijeka života koja buja, a koju prepoznamo ili ne.

Marija Tošković od svoje petnaeste godine živi u Portugalu, gdje je i završila studije, ali i u Beogradu. Iako je diplomirala slikarstvo, nikada se radom nije udaljila od grafike i crteža, za koje kaže da su njena prva ljubav kojom pokušava da oslika sve stvarnosti našeg unutarnjeg bića.

Iza nje su brojne samostalne i kolektivne izložbe u regionu, ali i svijetu. Ova u Baru predstavlja krunu njene ovogodišnje turneje, kojom se okrenula Crnoj Gori, za koju „vjeruje da, kao i svaka mediteranska i južnjačka zemlja, kao i Portugal u kome je odrasla, ima poseban odnos prema estetici, koja je dio svakodnevnog života“.

Prisutnima se, osim gošće Barskog ljetopisa, obratio i selektor likovnog programa, mr Milun Lutovac, istaknuvši značaj ovog događaja za crnogorsku likovnu scenu.

Zainteresovana publika može da pogleda ovu postavku do 16. avgusta.

Svjetski priznat violončelista, dirigent i pijanista, te profesor na Moskovskom konzervatorijumu, Aleksandar Rudin nastupiće u subotu od 22 časa u Dvorcu kralja Nikole. Ovo će ujedno biti posljednji koncert predstavljanja velikih svjetskih izvođača na ovogodišnjem Festivalu.

Rudin pripada novoj generaciji ruskih izvođača - univerzalnim muzičarima. Diplomirao je dva puta na Muzičkoj akademiji „Gnjesin“ – violončelo u klasi prof. Leva Evgrafova i klavir u klasi prof. Jurija Ponizovkina. Zatim je diplomirao i dirigovanje na Moskovskom konzervatorijumu u klasi prof. Dmitrija Kitaenka. Dobitnik je nagrada i laureat je prestižnih takmičenja za violončelo. Nastupa širom svijeta i učestvuje na festivalima u Edinburgu, Istanbulu i Ljubljani. Kao dirigent redovno nastupa u Rusiji, Finskoj, Turskoj, Poljskoj, Norveškoj i Španiji. Povremeno nastupa u kamernim sastavima kao violončelista i pijanista., najčešće sa Aleksejem Ljubimovim, Dmitrijem Sitkovetskim, Vladimirom Spivakovim i Natalijom Gutman. Kreativna saradnja povezuje Rudina sa ruskim kompozitorima različitih generacija, kao što su Dmitrij Kabalevski, Edison Denisov, Rodion Ščedrin, Artjomov i Klimov. Rudin je vremenom postigao savršen balans i danas svira koncerte na modernom violončelu i violi da gamba, izvofeći romantičarsku muziku, dok djela iz baroka i klasike izvodi „istorijski precizno“. Aleksandar Rudin snimio je tridesetak albuma.

Portal Analitika