Dodaje se da se planira niz aktivnosti kojim će se poboljšati boravak u nacionalnom parku.
„Uskoro se očekuje početak asfaltiranja preostale dionioce puta od Borikovače do Brštanovice u dužini od 3,5 km što će stvoriti optimalne uslove za sve ljubitelje raftinga i splavarenja koji će potpuno bezbjedno moći da novim asfaltnim putem dođu do same polazne tačke za raftere. Takođe, u toku je markiranje 30 kilometara pješačkih staza na cijeloj površini parka, postavljanje odgovarajućeg mobilijara, uređenje vidikovaca.. Ove godine će u saradnji sa Nacionalnim parkovima Crne Gore zaočeti proces zaštite biodiverziteteta, tako što će se na odbranim lokalitetima izvršiti popis stanja i time dobit inicijalni podaci o kvalitetu, brojnosti, vitalnosti životinjskih populacija, stanju šumskih ekosistema i druge aktivnosti“, saopštio je Luburić.
Pored navedenih aktivnosti, opština Plužine, kao i park prirode ’’Piva’’ i drugi turistički subjekti organizuju niz muzičkih, sportskih i kulturnih manifestacija.
„Posebno je važno istaći manistaciju ’’Party the bus’’ koja će takođe imati svoj završni epilog tokom manifestacije ’’Lake fest’’, dodaje on.
Nacionalni park Piva svake godine posjeti sve veći broj planinara i zaljubljenika prirode, a u 2016-oj godini je ovdje provelo vrijeme 3.000 ljubitelja prirode. Oni apeluju na turističke agencije, pogotovo one sa crnogorskog primorja da organizovano dovode turiste u Plužine, jer tamo imaju šta da vide.
„Brendiranje lokalnih proizvoda kroz isticanje kvaliteta robe koja nosi geografsko porijeklo sa ovog prostora je jedan od primarnih ciljeva upravljačkih struktura u parku. Parkovi prirode kao liberalniji oblik zaštite u odnosu na nacionalne parkove (što je evropsko iskustvo i praksa) mogu i trebaju da postanu moderatori oblikovanja područja na kojem se nalaze, da doprinesu uravnoteženom regionalnom i održivom razvoju kao krajnjem cilju“, kazao je Luburić.
Na park i u njegovoj široj okolini postoji mnoštvo eko-etno sela koji mogu biti vrlo značajni sa aspekta razvoja seoskog turizma kao od jedne grane visoko sofisticiranog ekološkog turizma.
„Najniža kota na Šćepan polju i iznosi 450 mnm, dok je najviša tačka Bobotov kuk i zauzima visinu od 2.522mnm što ga čini najvisočijim vrhom u Crnoj Gori. Odlikuje se velikim bogastvom biodiverziteta (reliktnih, endemičnih vrsta biljaka), od kojih je do sada identifikovana oko 1.500, gljiiva od kojih su mnoge jestive. Od životinjskih vrsta dominiraju: mrki medvjed, vuk, divokoza, mali i veliki tetrijeb“, objašnjava se.
Park prirode ’’Piva’’ u geografskom pogledu obuhvata planinski masiv Bioča, Maglića i Volujaka i smješten je u sjeverozapadnom dijelu Crne Gore, odnosno na krajnjem jugo-istoku Dinarida i predstavlja njihov najimpozantniji dio. Obuhvata površinu od gotovo 33.000 ha, što čini jednu trećinu Opštine Plužine.