Zejbeci su bili jedan neregularni turski vojni red, živjeli su u Osmanskoj imperiji, u Maloj Aziji. Povodom Drugog pohoda Omer-paše Latasa na Crnu Goru kralj Nikola je o njima zapisao:
"S Abdul-Kemir-pašom došlo je i vojske u pomoć Omer-paši. U toj novoj vojsci bilo je oko 2.000 zejbeka iz Anadolije. Zejbeci nijesu do tada nikada dolazili na Crnu Goru. Bili su nova, neobična pojava u Arbaniji i po rastu i po odijelu, i po oružju, i po razmetljivom ponašanju svom. Turci su se s njima ponosili, rasprostirući najčudnija pričanja o njima. Među Crnogorcima su doista ostavili spomen o svome junaštvu. A još se više spominju po tome, što su imali gola koljena i dugačke noževe. Njih je malo preteklo i od ovijeh su zemljaci njihovi mogli razumjeti, da se jurišu crnogorskom ne mogu ni oni održati. No, do dolaska Abdul-Kerim-paše nije se počivalo na bojištu crnogorskom. Veliki vojvoda Mirko držao se na Jelenku kod Spuža, da ne pušta Turke u Bjelopavliće. A Abdi-paša nije htio da pođe sraman, te je jednako napadao i najposlije zauzeo crnogorske položaje. Veliki vojvoda Mirko povuče svoju vojsku u Zagarač. Vojska turska sa zejbecima pođe za njima u potjeru. Crnogorci, bijući se neprestano, ustupali su u redu, dok veliki vojvoda Mirko zapovijedi juriš u Turke, te vojska crnogorska zauze opet prve položaje. Turaka je poginulo tu, a najviše zejbeka, preko 600." (Petrović Njegoš Nikola I, Autobiografija; Memoari; Putopisi, Obod Cetinje i Pobjeda Podgorica, 2007, str 67 i 68)
Kralj Nikola piše i o učešču zejbeka u Bitki na Fundini, 2. avgusta 1876. godine. Prema riječima kralja Nikole poslije kratkog puškaranja Crnogorci su napali sa jataganima prve turske šančeve i nastala je prava kasapnica u kojoj su Crnogorci uspjeli da pokolebaju Turke koji su bježali iz prvih u druge šančeve, pa u treće... Evo kako opisuje kralj Nikola:


Da napomenem, Nešo Stanić piše o podgoričkim Srbima; oznaka Srbin je u 19. vijeku i početkom 20. vijeka u običnom narodu označavala vjersku pripadnost, srbin je značilo isto što i danas - pravoslavac, za ovu tvrdnju postoji mnogo prvoklasnih izvora. No, takođe, elita, ono malo obrazovanih ljudi kod nas, su od druge četvrtine 19. vijeka počeli da šire ideju da su Crnogorci po narodnosti Srbi, što nikada prije dolaska Sime Sarajlije nije bilo u iole značajnijoj mjeri propagirano. Srpska nacionalna ideja je do dolaska Sime Sarajlije u Crnu Goru (jesen 1827) postojala u nekom najminimalnijem obliku kod cetinjskih vladika, ali je bila beznačajna i narodu nepoznata. Jednostavno, suštinski, srpska narodnost u Crnoj Gori je izmišljena u drugoj četvrtini 19. vijeka.
Evo što Nešo Stanić piše, kako je skončao pop Jovan Popović, a i kako je ubijen jedan Radetić:


Priredio M. Ćosović